banner461

Nevşehir'de aç kalan kurtlar yola indi! O anlar kamerada...

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında karla kaplı arazide yiyecek bulmakta zorluk çeken kurtlar, karlı zirvelerden yola indi.

banner15
25 Ocak 2022 Salı 12:56

banner517
banner134

Nevşehir'de dondurucu soğuklar ve yoğun kar yağışı yaban hayatını olumsuz etkiliyor.

Yağın kar yağışının etkili olduğu Nevşehir’de aç kalan kurt sürüsü, beyaz örtüyle kaplı dağlardan alçak rakımlara kadar indi.

Kurtlar Özkonak ziyaret dağı ve etrafında yiyecek ararken görüntülendi. Yaşar Kemal Yalçın adlı vatandaş, karşılaştığı kurtları cep telefonu kamerasıyla kayıt altına aldı.

Ziyaret dağı mevkiinde yolculuk yaparken bir anda karşısına çıkan kurtları cep telefonu kamerasına görüntülüyen Özkonaklı çiftçi Yaşar Kemal Yalçın FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamasında; "Bunlar en tehlikeli yaban hayvanları olup, yöremizde canavar olarak bilinir. Çetin kış şartları yoğun kar ve soğuklarda aç kaldıkları için dağdan inerek yerleşim yerlerine yakın bölgelerde yiyecek ararlar. " dedi.

Özellikle akşam saatlerinde herkesin dikkatli olmasını isteyen Yaşar Kemal Yalçın, "Allahtan bizim görüntülediğimiz kurtlar daha yavru denebilecek büyüklükteydi. Aracımızla seyir halindeyken önümüze çıktılar, bizden ve aracımızdan da hiç çekinmediler. Büyük ihtimalle aç kalmışlar ve yiyecek arıyordular.” dedi.

Bu kurtların yaz aylarında koyunlarada saldırdıklarını ifade eden Yaşar Kemal Yalçın, herkes dikkatli olmalı, çünkü aç kalan kurtlar kendilerine zarar verebilir” diyerek endişesini dile getirdi. 

Kurtlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kurtlar seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50/60 km. hızla koşabilirler. Bu nedenle bir koşarak kaçamazsınız DENEMEYİN!
Kurtlar 2,5-3 km. uzaklıktan koku alma duyusuna sahiptirler. Avlarının kokusunu bu mesafeden alır izini sürerek bulurlar.
Geceleri ulurlar, etrafta bir kurt olup olmadığını anlamanızın en kolay yollarından biri budur.
Türkiyede rastlanan kurt türlerinden olan bozkurt ortalama 80 cm, kuyruk uzunluğu 30 cm, ağırlıkları ise 20-30 kg aralığındadır.
Genellikle sürü halinde avlanırlar. Tek gezen kurtlara nadir rastlanır.

Bir kurt ile karşılaştığınızda;

Eğer bir kurt görürseniz o sizi görmeden sessizce oradan uzaklaşmaya çalışın, dikkatini çekecek harekeler yapmaktan, görünülür olmaya çalışmaktan sakının. Unutmayın kurtlar sürü halinde yaşarlar, eğer bir kurt gördüyseniz sürüsü de yakınlarda bir yerlerdedir. Kurtlar zaman zaman yalnız başlarına dolaşsalar da  sürü halinde avlanırlar.

Eğer Kurt Sizi Görürse: Göz temasını kaybetmeden yavaş ve ağır hareketlerle geri geri gidin.

SAKIN KAÇMAYIN! Kurtlar sizden çok daha hızlı koşarlar, Ayrıca kaçmaya çalışmak kurtların sizi av olarak algılamasına neden olacaktır.

Kurt Size Saldırırsa;

Bir kurdun size doğru saldırmak için hareketlendiğini görürseniz öncelikli olarak kurdun sizi daha büyük/hacimli, daha güçlü ve daha vahşi algılamasını sağlayacak şekilde hareket etmek zaman kazandıracaktır. Bir adım ileri saldırı hamlesine benzer adım atarak bağırın, kısa ve sert bağırışlarla kurdun geri çekilmesini sağlayabilirsiniz. Göz temasınızı koruyun ve asla arkanızı dönmeyin.

  • Dövüşmeyin! Kurtlar güçlü ve akıllıdırlar ayrıca öldürme içgüdüsü ile yaşarlar. Başka bir şansınızın kalmadığını düşündüğünüz noktaya kadar dövüşmeye kalkmayın.

  • Soğuk Kanlı Olun! Kurtlar sezgileri gelişmiş hayvanlardır. Panik ve korkuyu sezebilirler bu nedenle sakin kalmaya çalışmak önemlidir. Eğer korktuğunuzu hissederlerse o zaman bu geliştireceğiniz hamleleri riske sokar. Korku yansıması ile kaçamazsınız hatta hayatta kalmak adına dövüşemezsiniz.

  • Büyük Görünün! Eğer saldırıya geçerse, sopa, taş, ayı spreyi ya da sahip olduğunuz herhangi bir silahla kendinizi korumak için dövüşmeniz gerekir. Kolay bir savunma pozisyonu bulun ve sırtınızı geniş bir ağaç ya da büyük bir kayaya vermek önemlidir, bir kurdun size arkanızdan saldırma ihtimalini asla istemezsiniz.
  • Saklanmayın! Saklanmaya kalkışmayın ya da cenin pozisyonunda yatmaya çalışmayın her ikisi de saldırı anındaki bir kurdun sizi öldürme içgüdüsüne mani olmayacaktır.
  • Tetikte Olun! Eğer bir kurdun saldırısından kurtulabilirseniz en yakın ağaca çıkmak varsa yakındaki bir arabanın ya da binanın içine girmek kısa süreliğine de olsa sizi güvenli bir noktaya kavuşturmuş olur. Bu kaçış sizi rahatlatmasın, eğer yeterince aç ise kamp alanınıza geri dönecek ve şansını tekrar deneyecektir.
  • Birlikte Kalın! Eğer grubunuz ve/veya siz saldırıya uğradıysanız bir arada kalmanız önemlidir. Saldırılan en zayıf halka için kurt geri dönecektir. Bu en zayıf halka genellikle çocuklar, yaşlılar ya da hastalardır. Grubu bölmeye kalkmayın. Bir gözcü belirleyin ve tehlike geçene kadar birlikte kalın.
  • Yardım Alın! Küçük ya da büyük eğer bir kurt saldırısında yaralanırsanız en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve mutlaka profesyonel yardım alın.

"Hayvanları sevelim, doğayı ve ekolojik dengeyi koruyalım. Onları aç bırakmayalım..."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.