banner461

Nevşehir'de hava ambulansı, karaciğer nakli hastası için havalandı

Nevşehir'de Helikopter Hava Ambulansı, Karaciğer Nakli Olması için Havalandı

banner15
Nevşehir'de hava ambulansı, karaciğer nakli hastası için havalandı
14 Eylül 2022 Çarşamba 13:40

banner517
banner134

Nevşehir Devlet Hastanesinde 3. Basamak Yoğun Bakım Servisinde Siroz tedavisi gören Nebi Karaketir(65), Acilen Karaciğer Nakli olması için Sağlık Bakanlığı’nın hizmete sunduğu Helikopter Hava Ambulans ile Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Servisine Sevki yapıldı. 

Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisine düşme nedeni ile getirilen hasta yapılan radyolojik testler sonucunda Kalça Kırığı olduğu tesbit edildi. Hastane Ortopedi ve Travmatoloji  Uzmanı Op. Dr. Ramazan İlter Öztürk ve ameliyat ekibi ile başarılı bir ameliyat yapıldı. 15 gün 3. Basamak Genel Yoğun Bakım servisinde müşahede altına alınan, 3 gün normal serviste tedavisi yapılan,  ayrıca Siroz hastası olan Derinkuyu Çakıllı köyü nüfusuna kayıtlı Nebi Karaketir’in Acilen Karaciğer nakli yapılması  gerektiği için Ankara Şehir Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım servisine Helikopter Hava Ambulansla sevki yapılması uygun görüldü. 

Babalarını yalnız bırakmayan oğlu Yahya Karaketir ve Kızı Neriman Gümüş babaları hakkında şu bilgiyi verdi; “Babamıza 15 yıl önce siroz teşhisi kondu.  Sürekli kontrol altında tutuyor gerekli tetkiklerini yaptırıyorduk. Düştüğü için kalça kırığı oluştu Nevşehir Devlet Hastanesinde Ameliyata alındı başarılı bir kalça kırığı ameliyatı geçirdi. 15 gün Yoğun bakımda gözetim altında tutuldu. Fakat Siroz hastası olduğu için kandaki bilirubin değerleri yükselince “Bilirubin Filtreli Plazmaferez” cihazınına ihtiyaç duyuldu. Kriz koordinasyon merkezi, bu tıbbi  cihazın tarama sonucunda Ankara Şehir Hastanesi de olduğunu tesbit etti. Acilen hem karaciğer nakli olmak hem de bu cihazla tedaviye devam etmek amacı ile Ankara Şehir Hastanesi 3. basamak Yoğun Bakım Servisine Helikopter Hava Ambulansla Sevki ne karar verdiler.”dedi. 

Gümüş; ”Kızı olarak ben karaciğerimi vermeyi kabul ettim yapılan tetkiklerde benim karaciğerim yağlı çıktığı için nakil yapılması uygun görülmedi. Uygun diyet yapıldıktan sonra uygun görülürse verebileceğim bildirildi. Allah devletimize zeval vermesin. Bu süreçte gerek ameliyat öncesi ve sonrasında, gerek yoğun bakım servisinde tedavi gördüğü esnada hizmetlerini hiç esirgemeyen, Hastane yönetimine, doktorlarımıza, hemşire, sağlık personeli ve tüm personellerimize teşekkür ediyoruz.” dedi. 

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği harekete geçti. Hastanın son durumuna göre en uygun naklin hava yolu ile Helikopter olduğuna karar verildi. Ankara’dan Helikopter Hava Ambulansı istendi ve Nevşehir Devlet Hastanesi Helikopter pistine inerek, Uygun dönür bulunursa Karaciğer Nakli olması için Ankara Şehir Hastanesine doğru havalandı. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.