banner461

Nevşehir kabak çekirdeği üretiminde Türkiye birincisi oldu

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ile Nevşehir Ticaret Borsası ev sahipliğinde Nevşehir'in Coğrafi İşareti tescil edilen meşhur çerezlik Kabak Çekirdeği konusunda istişare toplantısı düzenlendi.

banner15
Nevşehir kabak çekirdeği üretiminde Türkiye birincisi oldu
18 Mart 2021 Perşembe 15:13

banner517
banner134

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ile Nevşehir Ticaret Borsası ev sahipliğinde Borsa toplantı salonunda İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Okan Yılmaz, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Meclis Başkanı Mehmet Havalı, İl tarım personelleri, Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Ürgüp Çökek köyü Muhtarı Sedat Süer, Sofular Köyü Muhtarı Hüseyin Altacı, Ulaşlı’lı  çiftçilerimiz Yusuf Uçar, Mustafa Arslan, diğer ilçe Ziraat Odaları Başkanları ve çiftçilerin katılımı ile Nevşehir bölgesinde bolca yetişen çerezlik Kabak Çekirdeği konusunda istişare toplantısı düzenlendi.  

Yöresel yerel ürünlerimize Ata tohumlarımıza sahip çıkılması gerekliliği konusunda fikir birliği sağlandı. Diğer farklı özellikle genetiği oynanmış ithal ürünlerin zamanla kendi meşhur, yöresel olan ve güzel satış pazarı bulunan ürünlerimize zarar verebileceğine değinildi. Örnek verirsek 5 km alan içerisine farklı tarlalara yerli ve ithal ürün tohumundan kabak çekirdeği dikimi yapıldığında bir doğa olayı olan arıların bitkilerden bitkilere tozlaşma yapması ithal ürün çiçeğinden ya da yerli ürün çiçeğinden bir birlerine polen taşıyarak bitkilerde döllenme sağlanmasıyla, böylelikle ürün harmanlanmış oluyor. İthal ürünler ilk yıl verim verir fakat sonraki yıl verim alınmaz. 2-3 yıl sonra ise ürün pazarı daralacağı için hep ithal olacağından dolayı ürün çok olacak buda fiyatın kırılmasına sebep verecek. Diğer taraftan diğer iller Nevşehir bölgesinin tohumlarını kullanarak çekirdek elde etmeye çalışıyorlar, eğer ithale dönüş olur ise kendi çekirdeğimiz zamanla kayıp olacak bunun neticesinde piyasa tamamen ithal çekirdek olacak, ürünler aynı olduğu için rekabet edilecek durum kalmayacak.  

Nevşehir bölgesinde yetişen Ürgüp Sivrisi ve Kadın tırnağı çekirdeklerinin Türkiye pazarında müthiş bir yeri var. Yeniden örnek verecek olursak Türkiye’ye giriş yapan Çin menşeili ay çekirdeği hangi şehire giderseniz gidin aynı ürün, aynı fiyat fark yok. Kendi çekirdeğimizin yerini koruması için Ata tohumlarımıza yöresel ürünlerimize sonuna kadar sahip çıkılmalı ve bu ürünlerden ekim yapılmalıdır. Ticaret Borsası tarafından kabak çekirdeğine alınan Coğrafi işaret ve Ürgüp Ziraat Odası tarafından alınan Marka Tescili ürünümüze güvenirlilik sağlayarak satışına katkı sağlıyor. Nevşehir bölgesinde yetişen ve dünyaya nam salmış Ürgüp sivrisi ve Kadın tırnağı cinsi çekirdeklerine sahip çıkarak üretiminin daha da fazla artmasına önem verilecek. Toplantı da kıraç arazide ortalama 50-60 kğ, sulu arazide 100-120 kğ, miktarlarında verim elde edildiğine değinildi. Nevşehir il geneli toplamda Türkiye’nin tükettiği kabak çekirdeğinin yüzde 35’ini yetiştiriyor. Nevşehir en son alınan verilere göre üretimde iller arasında 1. sıraya yükseldi.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.