banner461

Restorasyonu Tamamlanan Uçhisar Kalesi’nin Açılışı Yapıldı

Dünyanın en yüksek peribacası, "Uçhisar Kalesi" restorasyon çalışmaları sonrası yeniden ziyarete açıldı

banner15
Restorasyonu Tamamlanan Uçhisar Kalesi’nin Açılışı Yapıldı
18 Temmuz 2021 Pazar 21:06

banner517
banner134

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan ve dünyanın en yüksek peribacası konumunda olan Uçhisar Kalesi, 7 aylık süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ziyarete açıldı.

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde bulunan ve dünyanın en yüksek peribacası konumunda bulunan Uçhisar Kalesi, 7 ay boyunca devam eden restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden ziyarete açıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Uçhisar Belediyesi tarafından Uçhisar Kalesi’nin yeniden hizmete açılmasından dolayı açılış programı düzenlendi.

İlk olarak Mehteran ekibi Uçhisar Belediyesi önünden oluşturduğu kortej yürüyüşü ile kaleye kadar yürüdü.

Uçhisar Kalesi önünde düzenlenen program mehteran takımının okuduğu marşlarla başlarken açılış konuşmasını yapan Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, "2020 yılından bölgenin en önemli sembolü olan Uçhisar Kalesi’nin restorasyon çalışmalarına başlamıştık. Yüzde 90 oranında tamamlanan restorasyon çalışmalarımıza Nevşehir Valimiz İnci Sezer Becel’in başta olmak üzere AK Parti Nevşehir milletvekillerimiz Yüce Menekşe ve Mustafa Açıkgöz’ün destekleriyle ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle bu çalışmamıza başladık.

Yaklaşık 7 ay süren restorasyon çalışmamız Haziran ayı sonu itibarıyla tamamlandı. Bu çalışma esnasında bizlere gösterilen kolaylıklar ve destekler münasebetiyle 2020 yılında bölgemizin korunmasına, yatırımların güçlenmesine yönelik kurulmuş olan Kapadokya Alan Başkanlığı yöneticilerine de teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemıkkıran ise burada yaptığı konuşmada, “Kapadokya bölgemizin her noktasından görülen Uçhisar Kalesi ve Kapadokya’yı temaşa etmek için en güzel noktada bulunuyoruz. Bu bölgenin bu kalenin restorasyonu için ciddi emekler ve ciddi bir bütçe ayrıldı. Burada katkısı olan Valimize, milletvekillerimize ve Uçhisar Belediyemize bölgemiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından duaların edilmesinin ardından Uçhisar Kalesi, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ferit Yiğitarslan ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bilgiç tarafından ziyarete açıldı.

Eski Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Eski Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Nevşehir Engelliler ve yaşlılar dernek Başkanı Mehmet Adem Karadaş ile yerli ve yabancı binlerce turist ve Uçhisarlıların katıldığı tarihi günde katılım sağlayan davetlilere Uçhisar Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Üçlü Trio ekibinin birbirinden güzel parçaları seslendirdiği mini konser canlı performansı ve Sema ekibinin gösterisiyle son bulan proğramda vatandaşlar Belediye Başkanı Osman Süslü'ye teşekkür ettiler.

Öte yandan tarihi Uçhisar kalesi girişinde Görsel Sanatlar Öğretmeni Aslıhan Yurtoğlu Durmaz'ın "Uçhisar Temalı" resim sergisininde açılışı gerçekleştirildi. 

Sergi Organizatörü Elvan Aydın; "Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği serginin bir hafta açık kalacağını ifade etti."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.