banner461

DSİ Son 18 Yılda Nevşehir’de 3 Baraj 2 Gölet Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Nevşehir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

banner15
DSİ Son 18 Yılda Nevşehir’de 3 Baraj 2 Gölet Yaptı
23 Şubat 2021 Salı 11:48

banner517
banner134

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Nevşehir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

İç Anadolu’nun Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yıldaNevşehir ilinde inşa edilen11 sulama tesisi ile 38 Bin 790dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,“Böylece Nevşehir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 19 milyonTL ilave zirai gelir artışı sağladık.”

Nevşehir’mize 3 Baraj ve 2 Gölet Kazandırdık.
İç Anadolu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Nevşehir’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente43 adet Tesis ile277 Milyon 657 Bin 526TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,“Nevşehir’de son 18 yılda 3baraj ve 2 gölet inşa ettik.”

Nevşehir’e 3 adet İçmesuyu Deposu
Genel Müdür YILDIZ,“Nevşehir’de bugüne kadar 3 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile 143.194 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık toplam 5,14 milyon m3 içmesuyu temin ediyoruz. Diğer taraftan inşaatı devam eden 3 adet (3*5000=15.000 m3 kapasiteli) İçmesuyu deposu 2021yılı sonuna kadar tamamlanarakNevşehir Belediyesine teslim edilecektir. İçmesuyu depolarının kullanıma alınması ile Nevşehir’in özellikle yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı ciddi oranda azaltılacaktır.” dedi.

Nevşehir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca,“Nevşehir ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 16 adet taşkın koruma tesisi ile 17 yerleşim yeri ve 1.200 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

1 Adet Yeraltı Barajı Tamamlandı                                        

Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Nevşehir ilimize 1 adet depolama tesisi kazandırdık.” dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

DSİ Son 18 Yılda Nevşehir’de, Avanos Özkonak Göleti, Derinkuyu Taşın Koruma, Doyduk Barajı,Taşlıhöyük Göleti, İçme Suyu Deposu, Sulama tesisleri yapıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.