banner461

Hacıbektaş’ta gökyüzünde aynı anda 3 güneş görüldü ...

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde 'Yalancı güneş' adı verilen doğa olayı, görüntülendi. Gökyüzünde bir yerine 3 tane güneş belirdi.

banner15
Hacıbektaş’ta gökyüzünde aynı anda 3 güneş görüldü ...
19 Şubat 2021 Cuma 13:55

banner517
banner134

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde ‘yalancı güneş’ olarak bilinen ve havadaki küçük buz kristalleri üzerine ışığın yansımasıyla oluşan meteorolojik olay objektife yansıdı.

Hacıbektaş’tan Taylan Sümer, bu akşam saatlerinde Hanbağı mevkiinde eşsiz güzellikteki doğa olayının büyüleyici görüntüsünü kareledi.

Yalancı Güneş, sahte güneş olarak da adlandırılan optik bir atmosfer olayıdır. Güneş'in 22 derece sağında ve solunda ve Güneş ile aynı yükseklikte, Güneş kadar parlak ve renkli noktalardır. Bu olay gerçekleştiğinde havada 3 tane güneş varmış gibi görünmektedir. Oluşumunda ışık kırılması etkilidir.

'Yalancı güneş' böyle görüntülendi...

‘Parheli’ olarak da adlandırılan ve nadir rastlanan görüntü, güneş etrafında 360 derecelik dairesel gökkuşağı oluşmasıyla meydana geliyor. Güneşin her iki yanında, yaklaşık 22 derece uzaklıkta ve Güneş’le aynı yükseklikte parlak noktalar hâlinde beliriyor. Atmosferde asılı halde bulunan küçük buz kristalleri üzerine ışığın yansımasıyla sanki gökyüzünde 3 güneş varmış gibi bir izlenime yol açıyor.

Kaynak: Haber Hacıbektaş


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.