banner461

NERO Başkanı Onur, turist rehberi olma hayalini nasıl gerçekleştirdi?

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, rehberliğe daha çok küçük yaşlarda cep harçlığıyla aldığı mumlarla turistleri yeraltı şehirlerine gezdirerek başlamış.

banner15
NERO Başkanı Onur, turist rehberi olma hayalini nasıl gerçekleştirdi?
23 Kasım 2022 Çarşamba 17:32

banner134

Henüz sekiz yaşındayken hayalini kurdu ve kararını verdi; turist rehberi olacaktı. Ve daha çok küçük yaşlarda turistleri Kapadokya'da gezdirerek hayalini kurduğu rehberliğe amatör olarak başlayan Özay Onur, daha sonra önce kokartlı profesyonel turist rehberi olarak hayalini gerçeğe dönüştürdü sonrasında ise Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı olarak bir anlamda hayalini taçlandırdı.

NERO Başkanı Özay Onur, rehberliğe daha çok küçük yaşlarda cep harçlığıyla aldığı mumlarla turistleri yeraltı şehirlerine gezdirerek başlamış.

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, profesyonel Turist rehberliğine böyle başladı.

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur; "Ben küçükken babam bana cep harçlığı olarak günlük bir lira verirdi. O bir lira ile hafta içi okul harçlığımı karşılarken hafta sonları mum alıp turistlere yeraltı şehrini gezdirirdim. Bu sayede, o dönemin tek memur maaşıyla geçinmeye çalışan ufak hanemizin ev ekonomisine kendi çapımda katkı sağlamaya çalışırdım.

Kazandığım on liranın beş lirası anneme verirken, kalan beş lira ve sonradan bana hayatımı kazandıracak ve kendi ailemi geçindirecek İngilizce dili o dönemde kazandığım yegane sermayeydi.

O zaman ufak bir çocuktum. Yaşadığım yeri, hayatımı, insanımı bambaşka memleketlerden gelen insanlara tanıtmak küçük yüreğimde taşıdığım büyük heyecanım ve tutkumdu. Şimdi geriye dönüp aradan geçen yıllara baktığımda o küçük insan, yetişkin bir birey oldu ve harçlığından fedakarlık yapıp da aldığı mumlarla icra ettiği rehberlik mesleğini; yalnız para kazanmak kaygısı için değil görev edindiği bir sorumluluk olarak devam ettiren profesyonel bir rehber oldu.

Kapadokya'yı ziyaret eden yabancı turistlere bölgenin tarihi ve kültürel özelliklerini anlatıyordu.

Artık kazandığım bu tecrübe sermayesinin yarısını değil hatta tamamını bu memlekette rehber haklarını koruyup rehberlik mesleğini daha iyi yerlere taşımak için harcamak gerektiğini düşünüyordum. Bu yolda yıllar içindeki deneyimlerim ve gözlemlerimle düşündüm ki, varabileceğim son nokta Nevşehir Rehberler Odası Başkanlığı olacaktı. İlk günkü heyecanımla ve mesleki tutkumla çıktığım bu yolda bu hayalimide çok şükür gerçekleştirdim ve Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanlığına çok değerli meslektaşlarımın kıymetli oylarıyla seçildim.

Kapadokya’da bu mesleğin duayenleriyle, bu mesleğe gönül vermiş meslektaşlarımızla, mesleğe yeni adım atmış; heyecanını yüreğinde taşıyan taze meslektaşlarımız arasında bir köprü oluşturmak üzere çıktığımız bu yolda, şimdi Nevşehir rehberler odası olarak tek amacımız Kapadokya’da rehberliği olması gerektiği yere taşımak. Bu yolda bu hedefe birlikte ulaşacağız..."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.