banner461

Nevşehir'de girdiği apartmandan ayakkabı çaldı

Nevşehir'de apartmanlardan ayakkabı çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı.

banner15
Nevşehir'de girdiği apartmandan ayakkabı çaldı
07 Mayıs 2022 Cumartesi 00:31

banner517
banner134

Nevşehir'de apartmanlardan ayakkabı çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı.

Nevşehir'de bir apartmana giren ayakkabı hırsızı, kapı önlerindeki ayakkabıları çalarken binanın güvenlik kamerasına yakalandı.

Olay bu akşam saat:22.00 sularında meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir'in Emek mahallesi Sıla sokak Tanrıkulu apartmanına bugün akşam saatlerinde giren ayakkabı hırsızı, kapı önlerindeki ayakkabıları seçerek çalma anı binanın güvenlik kamerasına yakalandı. Apartmanda oturan vatandaşlar, kapı önünü bıraktıkları ayakkabıların kaybolmasının ardından güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyince gerçek ortaya çıktı. Görüntülerde kimliği belirsiz bir şahsın apartmana girdiği ve ayakkabıları çalarak apartmandan ayrıldığı görülüyor. Hırsızın kapı önlerindeki ayakkabıları seçerek yerine kendi eski ayakkabısını bırakması ise dikkat çekiyor. 

Nevşehirliler dikkat! Bayramınız kabusa dönüşmesin...

Ayakkabısı çalınan Caner Çalışkan isimli apartman sakini vatandaşımız olaydan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek “Bayram arefesi akşamında kapımızın önünden ayakkabımızı çalan şahsı güvenlik kamerasını izlediğinde gördüğünü, pişkin hırsızın büyük bir soğukkanllıkla apartmana girip kapımızın önündeki ayakkabıları seçtiğini çıkıştada eski ayakkabasını bırakıp çaldığı ayakkabıyı giyerek gözlerden kabolduğunu söyledi.

Yaşanan hırsızlık olayının ardından durumu polise ihbar edildiğininde altını çizen mağdur vatandaşımız böyle birşey ilk kez başımıza geliyor. Polisimiz güvenlik kamerası görüntlerini incelemeye alarak hırsızlık zanlısını yakalamak için çalışma başllattı. 

Bunlar ihtiyaç sahibi insanlar değil. Bunlar bu işi alışkanlık yapmış kişiler. Bizim gibi bu tür olayı yaşayan başka apartman sakinleri de olabilir, dikkatli olsunlar. Mümkünse Aparman kapılarını sürekli kapalı tutsunlar” dediler.

 Polisten bayram tatiline gidecek vatandaşlara hırsızlık uyarısı...

Polis, Ramazan Bayramı’na artık sayılı saatler kala yapılan tatil planlarının kâbusa dönüşmemesi için vatandaşları uyardı.

Hırsızların bayram tatillerini fırsat olarak değerlendirdiklerinin altını çizen polis yetkilileri, vatandaşları önlem almaya çağırdı.

Emniyet yetkilileri tatile gideceklerin mutlaka bazı kurallara uyması gerektiğini vurgularken, evlerin savunmasız bırakılmasının hırsıza davetiye çıkardığını da hatırlattılar. Tatile çıkmadan önce kapı ve pencerelerin kapatıldığının kontrol edilmesini isteyen polis yetkilileri, "Bayramda evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız, kapı komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakın" dediler.

"Bayram tatiline giderken değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine verin ya da yanınıza alın. Varsa kasanıza koyun" diyen emniyet yetkilileri, bayramlaşmak için evden ayrılan vatandaşların kısa süreli bile olsa evin kapısının kilitlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bayramlaşmak için bir kaç saatliğine yakınlarına gidenlerin evde bir lamba yada televizyon veya radyoyu açık bırakmalarının uygun olacağını vurgulayan polisler, "Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci, depremde zarar gören evleri tamir görevlisi" gibi çeşitli bahanelerle eve girmek isteyenlere kesinlikle müsaade edilmemesini istediler.

Apartman girişlerinin sürekli kapalı tutulması gereğine dikkat çeken emniyet yetkilileri, "Apartman giriş kapısı ziline basıldığında zil çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayın. Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol edin" dediler.

Hırsızların tatile gidenleri tespit için posta kutusuna da baktıklarını hatırlatan polisler, "Posta kutunuzun anahtarını komşunuza verin ve boş tutmasını isteyin" diyerek yapılması gereken diğer tedbirleri şöyle sıraladılar:

"Evinizin etrafında şüpheli birisini gördüğünüzde 155 Polis İmdat veya en yakın Polis Merkezine bildirin. Hırsızlığa karşı evinizde bulunan kıymetli eşyaları sigorta ettirin. Evinize alarm sistemi kurdurun.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.