banner461

Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB Başvurusu Kabul Edildi

Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başvurusu Kabul Edildi

banner15
Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB Başvurusu Kabul Edildi
09 Ocak 2022 Pazar 12:32

banner517
banner134

Nevşehir İli, Kozaklı İlçesi’nde Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde kuruluş çalışmaları devam eden Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi proje konusu ve dosyası Tarım Bakanlığı tarafından onaylandı.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız konuya dair yaptığı açıklamada;

“Kozaklı İlçemizde bulunan jeotermal enerji kaynakları ile tohum, fide, sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yapılacağı modern teknolojik seralar ve buna bağlı sanayi tesislerinin yer olacağı  “Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi” başvuru projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanarak kabul edildi.

Çalışmalarına 2021 yılı içinde başlanan projede Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Kozaklı Belediyesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası, Nevşehir Ziraat Odası iştirakçi olarak katıldı.  

Kozaklı ilçemizde tarımsal üretim bakımından yeni bir çekim merkezi ve yüksek katma değerli ürün üretilmesini sağlamak için hazırlanan projede yüksek üretim ve yüksek istihdam hedefleniyor.

Bölgedeki jeotermal kaynağın sürdürülebilir ve yenilebilir bir yöntemle seracılık faaliyetlerinde kullanılacak alan 1 milyon 377 bin m2 büyüklüğe sahip. Projede  otomasyon sistemine sahip en küçüğü 25000 m2 olan modern teknolojik 40 adet parselde toplam yıllık 40.000 ton yaş sebze ve meyve üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Ülkemizde bugüne kadar 4 adet jeotermal kaynaklı sera TDİOSB kuruldu. Nevşehir’in ilk tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi olacak Sera TDİOSB ile bölgemizde düşük maliyette yüksek kaliteli üretim gerçekleşecektir.  Ayrıca bölgede kurulacak sera ve sanayi parsellerinde en az 1500 kişi istihdam sağlanacağı düşünülmektedir. İstihdam edilecek personelin %75’ine yakını kadın istihdamı olacak.

Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi” başvuru projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanması ile birlikte kısa süre içerisinde Tarım Bakanlığı’nca bölgenin tüzel kişiliğinin kazanılması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

Başta Tarım Bakanlığımıza, ilgili Genel Müdürümüze, Daire Başkanımıza, Nevşehir Valimize, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, TDİOSB’nin ilimize ve yatırımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.