banner461

Burası New York değil NEVŞEHİR!

1969'da Kapadokya'da çekilen 'Postacı' fotoğrafının hikayesi ...

banner15
Burası New York değil NEVŞEHİR!
15 Haziran 2022 Çarşamba 17:30

banner517
banner134

Dünyanın en önde gelen haber programı kanallarından biri olan BBC World ekibi, Bill Ray'in 1969 yılında Kapadokya'da çektiği Postacı fotoğrafının hikayesini izleyicilerine tanıttı.

Türkiye'de geniş kitleler, 50 yıl önce Nevşehir'de çekilen bu fotoğraftan, birçokları sosyal medya aracılığı ile haberdar oldu. Fotoğraf, 1969 yılının Eylül ayında Kapadokya'da çekilmişti. New York'taki evinden BBC Türkçe'ye konuşan fotoğrafçı Bill Ray, 1969 yılının Eylül ayında çektiği karenin ve bir aylık yolculuğun hikayesini anlattı.

Fotoğrafa konu olan vatandaşımız, aslen Nevşehir/Kozaklı/Buruncuk köyünden Hasan Güven. Aynı zamanda ses ve bağlama icracısı da olan Hasan Güven ölmeden önce National Geographic'de yayınlanan bu fotoğrafını tesadüfen görmüş ve çok mutlu olmuş. 

2013 yılında hayatını kaybeden Nevşehirli postacı Hasan Güven, kendisine ait motorsikletiyle tüm dünyayı dolaşacağına inanıyordu. Özel merakları arasında avcılık merakıda olan Hasan Güven, en büyük hayali ise kendisine ait türkülerle bir plak çıkarmaktı. Bu fotoğrafı Almanyada yaşayan bir hemşehrisinin sakladığı dergiden gören Güven, o dergiyi uzunca zaman saklamış.

Fotoğrafın hikayesi: Bill Ray'in 1969 yılında Kapadokya'da çektiği Postacı izlemek için TIKLAYINIZ!

Amerika'nın New York'u varsa, bizim de Nevşehir'imiz var...

Burası New York değil NEVŞEHİR!

Burası New York değil NEVŞEHİR! Arkada altın çelenkli Atatuğra, önde postacı memuru. Yıl, altmışların sonu. Bu fotoğrafı çeken kişi ‘Karşımda bir sanat eseri gördüm ve deklanşöre bastım...' diyor.

Fotoğrafçı da öyle elinde bizim gibi iPhone bilmem kaç ile gezen biri değil o zamanlar. ▪︎Ama Marilyn Monroe'nun o efsane gülen fotoğrafını çeken abidir kendisi...

Detaya girmeden, jönümüz postacı memur, 2011 de kaybettik kendisini. Niye üzerinde bu kadar durdum biliyor musunuz?

▪︎Fotoğrafçı abimiz tam deklanşöre basacakken, postacı abimiz eliyle 'Dur!' diyor. Yine eliyle Atatürk'ü gösteriyor; ‘O'nu da alıyormusun? Onu da al...'

▪︎Arkadaki Atatürk'ün olduğu Atatuğra'yı da aldırtıyor kadraja. Sonra sigarasını ağzına götürüyor ve; ‘Çek...' Diyor.

▪︎Bu fotoğraf,zamanın en meşhur dergisi Life'da yayımlanmıştır. Asalet,karizma,kalite,özgüven,kararlılık,cesaret,zekâ.. Dedim ya, sadece bir postacı...

Fotoğrafçı : Bill Ray

Postacı : Hasan Güven

Kaynak: Osman Nuri Tatar

Kaynak:BBC Türkçe internet sayfası: http://www.bbc.co.uk/turkce

Fotoğrafçı : Bill Ray

Postacı : Hasan Güven


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.