banner461

Kapadokya Alan Başkanlığı peribacalarını sprey boyalardan temizledi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde peribacalarının üzerlerine sprey boyalar ile yazılan çirkin yazılar silindi.

banner15
Kapadokya Alan Başkanlığı peribacalarını sprey boyalardan temizledi
30 Haziran 2021 Çarşamba 17:42

banner517
banner134

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde peribacalarının üzerlerine sprey boyalar ile yazılan çirkin yazılar silindi.

Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından peribacalarının üzerlerine yazılan çirkin yazılar temizlenmeye başladı.

Kapadokya Alan Başkanlığı ve Konservasyon Bölge Laboratuvar Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonrasında peribacalarının üzerine yazılan sprey boyalar mikro kumlama yöntemiyle temizlendi.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’de daha önce yaptığı açıklamada, “Tabii arzu etmediğimiz bu çirkin saldırıdan sonra Kapadokya Alan Başkanlığı olarak Konservasyon Müdürlüğü olarak buradaki yazıların silinmesiyle ilgili çalışma başlattık. Önümüzdeki günlerde tamamıyla ilgili böyle bir çalışmayı gerçekleştireceğiz. İnşallah bu kirlilikten arındıracağız” demişti.

Konu hakkında Kapadokya Alan Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"01/06/2019 tarih ve 30791 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun’un 1. Maddesinin 1. Fıkrasında ‘’Bu Kanunun amacı; Kapadokya Alanının tarihî ve kültürel değerleri ile jeolojik/jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerinin korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması, planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesine ilişkin hususları düzenlemektir.’’ denilmektedir.

Kapadokya Alan Başkanlığımızın, koruma faaliyetleri kapsamında peribacalarına yazılan yazıların temizlenmesi işlemine ilişkin gerekli ön hazırlıklar Alan Başkanlığımızca ivedilikle hazırlanmış ve temizlik faaliyetlerine 28.06.2021 günü başlanmıştır. 5 gün sürecek olan söz konusu çalışmaların 02.07.2021 Cuma gününde tamamlanması hedeflenmektedir.

Kapadokya Alan Başkanlığımız alan sınırları içerisinde yer alan kültürel ve doğal değerlerin korunmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yürütülen çalışma için Kapadokya Alan Başkanlığı'na teşekkür ediyoruz.

Kapadokya'da peribacaları üzerine yazılar yazılmıştı...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.