banner461

Nevşehir tarihi günlerinden birini yaşadı!

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, açılışta yaptığı konuşmasında 4 yıl süren tarihi Nevşehir Kurşunlu camiinin restorasyon çalışmalarını anlattı.

banner15
01 Mayıs 2022 Pazar 14:10

banner517
banner134

Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından bugün Cuma Namazı ile yeniden ibadete açıldı.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Nevşehir'de restorasyonu tamamlanan tarihi Kurşunlu Camii’nin açılışında yaptığı açıklamasında; Sabırları için Nevşehirli hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi Açılışında yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi; 

"Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak, Nevşehir’imizin kadim tanıklarından birisi olan Damat İbrahim Paşa Külliyesinin uzun bir restorasyon çalışması sonrası, vazifemizi neticelendirerek sizlerle yeniden buluşturmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. 

Tarihimize baktığımızda; özellikle şehirleşme alanında vakıfların bir örneğini teşkil ediyor bu güzide eserimiz. Damat İbrahim Paşa’nın vakfiyesinden harcamalarını karşılayarak, doğduğu köye yaptırdıklarıyla bugünkü Nevşehir ilimizin meydana geldiğini biliyoruz. 18. yüzyılın ilk yarısında inşa ettirilen Damat İbrahim Paşa Külliyesi, cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, kervansaray, hamam ve iki çeşmeden oluşan bir yapılar topluluğudur.
 

Bugün burada yeniden hizmete açmak için bir araya geldiğimiz bu kıymetli eserimizin restorasyon ve çevre düzenlemesi uygulamalarını titizlikle yaptık ve gerekli tüm kalemleri yerine getirdik. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak ecdadımızdan miras kalan eserlerimizin gelecek nesillerimize ulaştırılabilmesi için koruyup ihya ederek geçmiş ile gelecek arasında köprü olma görevini üstlenmiş kadim bir kurumuz. 26 Aralık 2017’de ihale ettiğimiz cami ve medresenin farklı dönemlerde restorasyonlarını yaptık. 2021’de kervansaray bölümünü de restorasyona dahil ederek külliyemizi yeniden kullanım için hazır hale getirdik.


Külliyenin restorasyonu için 30.622.700 TL. ödenek ayrılmış olup, bugüne kadar 14.288.824 TL. harcama yapılmış ve restorasyon çalışmaları devam etmekte olan eserimizde;
•    Cami, minare, medrese ve şadırvan üst örtülerinde kurşun kaplamalarının yenilenmesi,
•    Mermer sütunların, sütun başlıkları ve kaideleri ile bronz bileziklerinin konservasyonunun yapılması, 
•    Avlu duvarları dahil niteliksiz derzlerin açılarak yeniden derz yapılması, 
•    Cephe temizliklerinin yapılması, 
•    Eksik ve deforme olmuş taşlarda küçük parçalar halinde gerekli parça değişimlerinin yapılması, 
•    Çürütme kaplama yapılması,


•    Bakır alemlerin konservasyonu yapılarak altın varak yapılması, 
•    Aydınlatma, ses, kamera ve yangın tesisatları kapsamında elektrik imalatlarının yapılması işleri tamamlanmıştır. 
•    Özgün kalem işlerinin konservasyonu yapılmış,
•    Şadırvan döşemesi ve orta havuz kısmının özgün şekline uygun olarak yenilenmiştir; 
•    Saçaklardaki ahşap çıtakarilerin konservasyonu yapılmış ve eksik kısımları tamamlanmıştır. 
•    Restorasyon kapsamında ayrıca Cami ve minaredeki özgün çinilerin konservasyonu yapılmış, 
•    Minaredeki eksik çinilerin özgün formda yeniden üretilerek montajları yapılmıştır.

Aynı zamanda;

•    Kervansaray kısmı demirden askıya alınmış, 
•    Avluda ki niteliksiz taş döşemeler kaldırılmış, araştırma kazıları yapılmış, 
•    Kervansaray tonozları ve mağaraların üzeri pomza ile doldurulmuştur. 
•    Cami, şadırvan ve avludaki imalatlar tamamlanarak ibadete hazır hale getirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kültür Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy eserlerimizin, insanlarımızın Vakıflarımızın ebediyete dek korunması ve güçlenerek yaşaması için bize verdikleri destekten dolayı minnet ev şükranlarımı arz ederim. 

Ayrıca bu camiinin projesinden imalatına kadar emek veren teknik personele, yükleniciye, şantiye bekçisine kadar teşekkürlerimi arz ediyorum.

Sabırları için Nevşehirli hemşerilerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Kervansaray içimde biraz daha sabır diliyorum. Dualarımızın müstehap olması için rabbime Hamd ediyorum." dedi.

"Restore edilen Kurşunlu Camiimiz ilimize hayırlı olsun"

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in Kurşunlu Camii Açılış Programında yaptığı konuşmasında; "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından, 3 Temmuz 2018 tarihinde restorasyon için ibadete kapatılan, Nevşehir’deki ecdat yadigarı tarihi Kurşunlu Camii’mizin bugün burada, 11 ayın Sultanı Mübarek Ramazan ayında açılışını gerçekleştiriyor olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Her bir köşesi tarih kokan ve sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizde, Lale Devri Sadrazamlarından Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1726 ve 1727 yıllarında yaptırılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, tarihi dokulara zarar vermeden büyük bir titizlikle restore edilmiştir.

Tarih ve doğanın iç içe olduğu ve kadim uygarlıklarınzenginleştirdiği, kültür birikimi ile Türkiye’nin dünyaya açılan önemli kapılarından biri olan Kapadokya Bölgesinin merkezi Nevşehir’de 4 yıl aradan sonra Kurşunlu Camiimizin tamamı bugün ibadete açılırken, diğer taraftan da Damat İbrahim Paşa Külliyesi içerisinde ki Kütüphane, Aş Evi ve Sıbyan Mektebinin de restorasyon çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

Tarihimizin izlerini taşıyan Kurşunlu Camii ve Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nin restorasyonunda emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, mühendisinden,  işçisine, ustasına kadar tüm personellere teşekkür ediyorum.

Sayın Bakan Yardımcım, değerli misafirler 4 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan ecdat yadigârı, ilimizin sembolü Kurşunlu Camiinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum. " dedi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.