banner461

Nevşehir tarihinin dev uyuşturucu operasyonu! Bakan Soylu yönetti....

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde uyuşturucu tacirlerine yönelik tarihinin en büyük operasyonu düzenlendi. Dev operasyonu bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Nevşehir'den yönetti...

banner15
Nevşehir tarihinin dev uyuşturucu operasyonu! Bakan Soylu yönetti....
11 Eylül 2022 Pazar 10:08

banner517
banner134

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde uyuşturucu tacirlerine yönelik tarihinin en büyük operasyonu düzenlendi. Dev operasyonu bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Nevşehir'den yönetti...

Nevşehir güne erken saatlerde polis helikopteri sesiyle uyandı. Sabah 06:00'da başlayan şafak operasyonuna ait görüntüleri Nevşehir Emniyet Müdürlüğü paylaşırken, eş zamanlı yürütülen çalışmalar kapsamında gözaltına alınan şüpheliler emniyete götürüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Nevşehir Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında bilgilerini paylaştığı, uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyona ilişkin soruşturma sürüyor. 

Bakan Soylu, Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Narkotik Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi'nin gerçekleştirdiği operasyon operasyon için Nevşehir’e geldi. Soylu, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir'de yaklaşık 6 aydır takibi Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte sürdürülen ve Türkiye'nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri "Kökünü Kurutma Operasyonu" olduğunu söyledi. 

Soylu burada yaptığı açıklamada, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya çıkan uyuşturucu satıcıları, halkın diliyle "torbacı"lara yönelik operasyonların aynı şekilde devam ettiğini söyledi. 

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi olduğu zaman Türkiye'deki toplam hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti: 

"Gerek adliyeler, gerek güvenlik güçlerimiz, iş birliği ve el birliğiyle çalışarak bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza sirayet etmemesi için büyük bir çaba sarf etmektedirler. Türkiye'de, özellikle dünyada da bu kimyasal, yani sentetik uyuşturucular sebebiyle maalesef 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani niye sentetik uyuşturucular sebebiyle arttı? Çünkü karışımlarını ölümcül bir şekilde yapıyorlardı. Toplam 2016 yılında uyuşturucudan doğrudan ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına göre 941'di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin bütün ilgili bakanlıklarının, güvenlik güçlerimizin ve buna rehabilitasyon anlayışını da ilave etmek lazım, yapılan mücadeleyle biz 2021 yılında doğrudan uyuşturucudan ölüm sayısını 270'e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden çok daha mücadelesini iyi bir noktaya taşıdı. Doğrudan uyuşturucu ölüm rakamlarını da diğer ülkelerle kıyaslanamayacak derecede ciddi bir şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi hep beraber sürdürebilme konusundaki gayretimizi devam ettireceğiz. Biz bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ölüm sayısını sıfıra indirene kadar bizim mücadelemiz devam edecek." 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir merkezli birçok ilde düzenlenen "Kökünü Kurutma" narkotik operasyonunda sadece Nevşehir'de 75, Mersin'de ise 60 kişinin kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

09 Eylül 2022 günü Nevşehir genelinde başlatılan “Kökünü kurutma” çerçevesinde takibi Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Türkiye'nin bir çok vilayetlerinde gerçekleşirilen hassas değerlendirmeler doğrultusunda, Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, 147 şüpheliye yönelik, “kökünü kurutma operasyonu” gerçekleştirildi.

Nevşehir’de eşzamanlı dev narkotik operasyonu:

Operasyonu bizzat Nevşehir’den yöneten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Nevşehir'de toplam 87 şüpheli, özellikle uyuşturucu satıcıları ve nakledicilerinden 75'i gözaltına alındı”

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu'nunda katıldığı basın toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamasında ;

"Takibi Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Türkiye'nin bir çok vilayetlerinde gerçekleşirilen Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Kökünü kurutma operasyonunda bugün Nevşehir merkezli eş zamanlı toplam 153 şüphelinin bulunduğu dosya söz konusuydu. Bunların bir bölümü dosya içerisinde 6 ay süreçle birlikte gözaltına alınmıştı bugün ise toplam 87 şüpheliden şuana kadar 75'i gözaltına alındı. Eş zamanlı şekilde şuan Mersin'de de 60 gözaltı var. Uyuşturu ile mücadele konusunda özellikle Eğitim Öğretim dönemi açılmadan önce yoğun bir çalışma yürütülmektedir.

Geçmiş yıllarda uyuşturucu ile mücadele kapsamında yakalananların % 70'i batı illerinde yapılırdı. Şimdi ise artık Türkiye'ye doğudan girdiğinden itibaren doğu illerimizde baskılama yöntemiyle gerçekleştiriyoruz. Bugün yüne Yine Nevşehir ve Mersin ilinde yapılan operasyonların büyük bir bölümü metamfetamine yönelik operasyondur. Özellikle İran sınırından geliyor. Saha baskılamamız ve topyekün mücadelemizi sürdürüyoruz."

İlimiz Nevşehir'de uyuşturucu ve uyarıcı madde ticaretini yapmak ve kullanmak suretiyle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi zehirlemeye çalışan ve "torbacı" olarak tabir edilen "sokak satıcıları" ile mücadelenin etkinleştirilerek 2022-2023 eğitim öğretim yılına huzur ve güven ortamında başlanılması hedeflenerek, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde il Emniyet müdürlüğü Narkotik Suçlarla mücadele şube müdürlüğünce Kökünü kurutma operasyonu kodlu planlı soruşturma dosyası açılmıştır.

Yaklaşık 6 ay süren çalışma kapsamında uyuşturucu madde ticaretine dair 55 ayrı yakalama yapılmıştır. Bu süreçte;

  • 66 şüpheli hakkında haddi işlem yürütülmüş,
  • 1.049,58 gram esrar maddesi,
  • 940,82 gram metamfetamin maddesi,
  • 45,29 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

Bu kapsamda bugün sabah saat: 6.30'da ilimiz Nevşehir merkeziyle dört ilçemizde 401 personel ve özel harekat unsuru 69 ekip otası görevlendirilmiş, bir helikopter ile hava desteği sağlanmış 6 narkotik dedektör köpeğinin katılımı ile eş zamanlı operasyon başlatılmıştır.

Planlı soruşturma kapsamında yakalanan 66 şüpheliye ek olarak 87 şüphelinin (Toplam şüpheli 153) uyuşturucu madde ticareti (TCK maddesi 188) ve uyuşturucu madde kullanma (TCK maddi 191) suçlarından yakalanması ve uyuşturucu madde başta olmak üzere suç unsurlarının ele geçirilmesi için 4'ü jandarma bölgesi olmak üzere 86 adrese arama kararı alınmıştır.

  • Eş zamanlı operasyonda 75 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış,
  • 500,91 gram metamfetamin,
  • 2 adet hassas terazi ve çok sayıda kullanıma hazır parçalar halinde uyuşturucu madde,
  • 8 kök Hint kenevirleri, 4 adet Ekstazi (ecstasy),
  • 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ait çok sayıda fişek ele geçirilmiştir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.