banner461

Ve Nevşehir'de büyükşehir oluyor...

AK Parti’nin 3 yıldan fazladır üzerinde çalıştığı yerel yönetimler düzenlemesine göre ilimiz Nevşehir'e de büyükşehir statüsü verilmesi bekleniyor.

banner15
Ve Nevşehir'de büyükşehir oluyor...
23 Nisan 2021 Cuma 16:26

banner517
banner134

AK Parti’nin yerel yönetimler düzenlemesine göre ilimiz Nevşehir'e de büyükşehir statüsü verilmesi bekleniyor.

AK Parti, 2024'te yapılacak yerel seçimler öncesinde 30 büyükşehir dışında kalan 51 il belediyesinin statüsünü de büyükşehir statüsüne getirmeyi gündemine aldı. Yasa çıkması halinde Nevşehir'in de büyükşehir olmaları bekleniyor.

Erdoğan daha önce bu çalışma ile ilgili, “Yeni bir düzenleme yapacağız. Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek. Büyükşehir merkez belediyeler güçlendirilecek.” açıklamasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük önem verdiği projede, illerin "tek tip" yönetim sistemine geçilmesi planlanıyor. Yeni sistemde Türkiye'de "il belediyesi" bulunan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanının, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetmesi; merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyelerinin kurulması öngörülüyor.

Üzerinde uzun bir süre çalışılıyordu...

Konu hakkında, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Genel Merkezde 3 yıldan fazladır üzerinde çalıştığı yeni yerel yönetimler düzenlemesinde, 81 ilin tamamının "Büyükşehir Belediyesi" statüsüne çekilmesi planlanıyor.

Planlanan yeni sistemde, Türkiye'de yalnızca "il belediyesi"ne sahip olan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanı, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetecek. Ve Merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyeleri kurulması öngörülüyor. Büyükşehir belediyesi aracılığıyla kentin bütün olarak planlanması sağlanacak.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ / AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.