Nevşehir yöresinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmaya başladı. Şuan bazı bölgelerimizde yarı koruk dönemi yaşayan üzümlere alaca düştüğü görüldü, çok kısa süre sonra afiyetle sofralarımızı süsleyecek.

Nevşehir  ve Köylerinde Üzümlere Alaca Düştü

Temmuz ayının sonlarına doğru Nevşehir ve özellikle Ürgüp ve Gülşehir ilçeleriyle köylerinde meşhur siyah üzümleri olgunlaşmağa başladı.

Meşhur Nevşehir Üzümlerinin tam manasıyla Ağustos ayı ve özellikle Eylül ayı içerisinde artık sofralarımızı da süslemeye başlayacak.

Bir çok çeşitleri olan üzümlerden herbirinden ayrı ayrı hoşaflar, üzüm suları, sirke, pekmez, kuru üzümler, pestiller, cevizli sucuklar yapılmaktadır. Daha çok kışlık tüketim için hazırlanan bu malzemeler, yöre insanının ekonomik durumuna göre satış amaçlıda kullanılmaktadır.

İŞTE ÜZÜM'ÜN FAYDALARI
detail-photo-fancybox-0

Üzüm, lezzetinin yanı sıra, bir enerji kaynağı olarak yararlarıyla da biliniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, hem kuru üzümün, hem taze üzümün çeşitli kanser türlerinin önlenmesindeki payını ortaya çıkartmış.

KURU ÜZÜMDEKİ İNULİN Kuru üzüm, kalsiyum açısından süt, peynir, yoğurt kadar zengin bir meyve. 100 gram kuru üzümde 50-80 mg. kalsiyum bulunuyor. Kuru üzüm, kansızlığı gideren minarelerin doğal olarak bulunduğu en önemli yiyeceklerden. 

Bu nedenle kolon kanserine yakalanma riskini çok düşürdüğü biliniyor. Amerika’da yapılan son araştırmalara göre kuru üzümün içinde kolonları sağlıklı tutan inulin isimli madde bol miktarda bulunuyor. Kuru üzüm ayrıca vücudun lifli gıda ihtiyacını da karşılayabiliyor.
RENKLİ ÜZÜMÜN KABUĞU Japonya’da 1980’li yıllarda yapılan araştırmalar da özellikle renkli (kırmızı ve siyah) üzümün kabuğunda bulunan resveratrol isimli maddenin her türlü kanserin oluşumuna önemli ölçüde engel olduğunu ortaya çıkartmış.

Resveratrol isimli madde dut, yer fıstığı gibi 70 civarında bitkide de var. 

Ancak en doğal ve en yüksek oranda bulunduğu yer, üzüm kabuğu. Aynı maddenin kanseri engellemenin yanı sıra kollestrolü dengeleyerek kalp krizi riskini de azalttığı bildiriliyor. Yine bu madde kılcal damarları açık tutmaya yarıyor.

detail-photo-fancybox-1
detail-photo-fancybox-2
detail-photo-fancybox-3
 
detail-photo-fancybox-4

detail-photo-fancybox-5detail-photo-fancybox-6