banner461

Antalyalı 200 Alevi Hacıbektaş’ta…

Antalya’da yaşayan Aleviler, Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne gitti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, etkinliğe katılan alevi vatandaşlara dağıtılan broşürde, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

banner15
Antalyalı 200 Alevi Hacıbektaş’ta…
07 Ağustos 2017 Pazartesi 18:11

banner517
banner134
Antalya’da yaşayan Aleviler, Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne gitti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, etkinliğe katılan alevi vatandaşlara dağıtılan broşürde, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Daha önceki yıllarda “Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri” çerçevesinde Hacıbektaş’ı ziyaret eden Antalya’daki Alevi vatandaşlar, bu kez geziyi etkinlik öncesine aldı. Hacı Bektaş Veli’yi anmak, kurban kesmek ve inançları gereği delikli taştan geçmek için günler öncesinden hazırlık yapan Antalyalı alevi vatandaşlar, 4 otobüsle Antalya’nın Yeşildere Mahallesi’nden hareket etti. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuna geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ilgi yine büyüktü. 7’den 70’e 200 alevi vatandaşın oluşturduğu kafile, uzun bir yolculuktan sonra Hacıbektaş İlçesi’ne ulaştı. Yolculara 3 günlük etkinlik boyunca kumanyalar dağıtıldı, şapka, tişört, Hacı Bektaş’a özgü hediyeler verildi.
DELİKLİ TAŞ’TAN GEÇMEYE ÇALIŞTILAR
Hacıbektaş yolculuğu sırasında, üzerinde Hacı Bektaş Veli'nin resminin yer aldığı tişörtleri giyen alevi vatandaşlar, şapkaları ve hediye edilen teslim taşından yapılan kolyeleri de taktı. Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaret edip dua eden aleviler, daha sonra inançları gereği ‘Beştaşlara’ gidip mum yaktı ve dilek taşı attı; bu arada ‘Delikli Taş’tan geçmeye çalışan alevi vatandaşların çabası çevredekiler tarafından ilgi ile izlendi, fotoğrafları çekildi. Yeşildere Mahalle Muhtarı Kemal Genbeş, 3 gün süren yolculuğun ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e organizasyon için teşekkür etti. Muhtar Genbeş, “Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 4 otobüs Hacıbektaş’a geldik ve ziyaretlerde bulunduk. Antalya dönüşü de Konya’da Mevlana’yı ziyaret ettik. Başta, değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel olmak üzere, 200 kişiyi burada en iyi şekilde ağırlamalarından dolayı mahallelim adına tüm ekibe çok teşekkür ederim” dedi. Alevi vatandaşlar Antalya dönüşünde de Konya’ya uğrayarak Mevlana’yı ziyaret etti.
TÜREL; BİRBİRİMİZLE KAVGA ETMEMİZİ İSTİYORLAR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in mesajının yer aldığı ve etkinliğe katılan alevi vatandaşlara dağıtılan broşürde; “Türkiye üzerinde bu karanlık planları yapanların amacı ülkemizin önünü kesmek, kuşatmak, etkisini zayıflatmak ve kendi iç meseleleri ile uğraşmasını sağlayarak dünya üzerindeki gücünü kırmak. Bu insanlar bizim Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-dindar, Atatürkçü-Atatürkçü olmayan gibi bölünmelerle birbirimize düşmemizi kavga etmemizi istiyorlar” diye yazdı. Başkan Menderes Türel’in broşürde yer alan yazısı şöyle:
“Sevgili Kardeşlerim…
Anadolu’nun manevi mimarlarından Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerine katılmak için yaptığınız bu önemli organizasyona Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geldiği kadar her yıl destek oluyor ve yanınızda olmaya çalışıyoruz. Antalya olarak anma etkinliklerine her yıl daha çok katılım sağlamanızın anlamı ve önemi tartışılmaz.

Her zaman her fırsatta ve her yerde söylerim. Belediyelerin hizmet yeri olduğunu, Belediye Başkanı, şehremini olarak Antalya'da yaşayan herkese eşit hizmet götürmekle görevli olduğumuzu anlatırım. Halkımız bize bu ulvi görevi verdiği andan itibaren de bu düsturla hareket ederek Antalya’nın bir ucundan diğer ucuna hizmet götürdük, götürmeye devam ediyoruz.

Biz demokrasinin önce yerel yönetimler ile başladığını düşünüyoruz. Bu nedenle katılımcı demokrasi ve şeffaf yönetim anlayışı ile hareket ederek Antalyamız için hayata geçirdiğimiz her projeyi halkımıza soruyor, onaylarını alıyoruz.

Dostlarım…

Hepimizin bildiği bazı çevreler, İslam âlemini Orta Çağ kavgalarına geri döndürmek, kavgaların içinde boğmak için çalışıyor. Bunu hepimiz görüyoruz. Büyük Türk Milleti olarak zor günleri hep birlikte aştık. Ülkemizi bir işgal planı olan 15 Temmuz hain darbe girişimini yiğit milletimizin destansı mücadelesi, demokrasiye inancı, imanı ve vatan sevgisiyle, birlik beraberlik içinde püskürttük. Hain darbe girişimine karşı siyasi görüş, mezhep ayrımı gözetmeden bir olduk, birlikte olduk. Söz konusu vatan olunca  farklılıklarımızı unuttuk, bayrağımız altında birleşip, hep birlikte Türkiye olduk. Sadece darbecilere değil tüm dünyaya demokrasi dersi verdik.

Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla Türkiye için kenetlendik. Hep birlikte demokrasimize, milli iradeye sahip çıkmak için sabahlara kadar nöbet tuttuk. Meydanlardan verilen mesaj sadece hainlerin değil tüm düşmanlarımızın içine korku saldı.

Bu süreçte birlik ve beraberliğin gücünü gördük. Biz bir olunca beraber olunca hainlerin silahları, tankları topları, tüfekleri bir işe yaramıyor. Bir ve beraber olduğumuz takdirde çok daha güçlü bir şekilde yola devam edebileceğimizi tüm dünyaya gösterdik. Bu hain olayın üzerinden bir yıl geçti. Şehitlerimize rahmet ailelerine Türk milletine bir kez daha baş sağlığı diliyorum.
Biz birliğimiz ve beraberliğimiz ile ülkemiz üzerinde oynanan oyunları Türkiye’de de sahnelemek isteyenlere en güzel cevabı verdik.

Türkiye üzerinde bu karanlık planları yapanların amacı ülkemizin önünü kesmek, kuşatmak, etkisini zayıflatmak ve kendi iç meseleleri ile uğraşmasını sağlayarak dünya üzerindeki gücünü kırmak. Bu insanlar bizim Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-dindar, Atatürkçü-Atatürkçü olmayan gibi bölünmelerle birbirimize düşmemizi kavga etmemizi istiyor.

Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz “Boşuna uğraşmayın, biz bölünmeyeceğiz, biz Türk'üz, Alevi, Sünni, Çerkes, Kürt, Laz, laik, dindar, Atatürkçüyüz, biz büyük Türkiye’yiz” diyoruz.

Tüm dünyaya “Büyük Türkiye hedefinde, tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet olarak yürüyeceğiz” diye haykırıyoruz.

Bu zamana kadar hep söyledim. “Hazreti Ali'miz bizi sadece birleştirir. Hepimiz Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’nin, Abdal Musa’nın, Pir Sultan’ın ortak mirasçılarıyız. Alevilik bizim için farklılığımız değildir, gönül zenginliğimizin bir parçasıdır” dedim bundan sonra de demeye devam edeceğim.

Sevgili Kardeşlerim...

Antalya'nın tarih boyunca olduğu gibi, gelecekte de demokrasinin, barış ve kardeşliğin kalesi olması için, hiçbir siyasi, dini, etnik ayrım yapmadan tam bir birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız. Vatanımızı hainlere, ihanet çetelerine teslim etmemek için birlikte mücadele edeceğiz. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti için gösterdiği muasır medeniyet seviyesi hedefine daha güçlü adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Hiçbir güç bizi bu hedeften alıkoyamayacak. Engel olmak isteyenler, 15 Temmuz’daki gibi milletimizin inancı ve gücü karşısında yerle yeksan olmaya mahkumdur. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Dostlarım…

Son olarak sizler çok güzel bir yolculuğa çıktınız. Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerine de bizden selam söyleyin, hürmetlerimizi iletin.
Sevgi ve saygılarımla…”Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.