banner461

Avanos’ta kurslar 05 Mart’ta başlıyor

Millî Eğitim Bakanlığınca, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliği ile ilgili toplantı, Avanos ilçe Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç Başkanlığında Belediye toplantı salonunda yapıldı.

banner15
Avanos’ta kurslar 05 Mart’ta başlıyor
13 Şubat 2018 Salı 12:59

banner517
banner134
Toplantıya; Kaymakam Erdinç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Berk, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Malik Kavuk, Halk Eğitim Merkez Müdürü Mustafa Gürbüz, Muhtarlar, Okul Müdürleri katıldı.
İlçe Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç okuma seferberliği ile ilgili izlenecek yol haritasını katılımcılarla paylaşarak  katılımcıların önerilerini dinledi.  
2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzerinde olduğunu, bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613´ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediğini, bu amaçla Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde, okuryazarlık seferberliği başlatılmasının planlandığını, seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmakta. 
Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak. Kurslar, 5 Mart´ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs´ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek. Birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere törenle “Okur Yazarlık Belgesi” verilecek. Seferberlik kapsamında açılacak kursların tanıtımı için radyo ve televizyon programları, pankart, afiş ve ilanlar hazırlanacak.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.