banner461

Evde Bakım Ücretinden Yararlanan Ailelere Duyuru!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 2006 yılından bu yana uygulamaya soktuğu evde bakım hizmetinden,Nevşehir'de bugüne kadar yaklaşık 2400 aile yararlandı

banner15
Evde Bakım Ücretinden Yararlanan Ailelere Duyuru!
29 Ocak 2013 Salı 11:10

banner134

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 2006 yılından bu yana uygulamaya soktuğu evde bakım hizmetinden,Nevşehir'de bugüne kadar yaklaşık 2400 aile yararlandı. İntibak yasasıyla maaşları değişen ailelerin, yeni bildirimde bulunmaları istendi.

 

Evde bakım ücreti hizmetinden faydalanmanın bazı şartları olduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Ahmet KANTAR; bunlardan birincisinin engellinin ağır özürlü raporunun olması, ikincisinin ise aile içinde kişi başına düşen gelirin 467 TL'den az olması gerektiğini vurguladı. Yürürlüğe giren intibak yasasıyla birlikte ailelerin gelir durumunda değişimler meydana geleceğini de sözlerine ekleyen KANTAR, "Bizim kurum olarak ailelerimizden isteğimiz, engellinin ve bakıcının ekonomik durumlarındaki bu değişimi 15 gün içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bildirmeleri ve bizimle bağlantıya geçmeleridir." dedi.

 

Ayrıca, engelliye verilen bakım hizmetinin üçüncü bir şahsa devredilemeyeceğini belirten KANTAR, engelli bireyin ikametinin değişmesi, engelli ve bakıcının evlenme, boşanma, vefatı ile engellinin ağır engellilik durumunun ortadan kalkması hallerinde de ailelerin 15 gün içerisinde kuruma başvurmaları gerektiğini ifade etti.

 

Ailelerin, zaman zaman engelli bireyin vefatı, gelir durumu ve hane halkı sayısındaki değişiklikleri, kuruma geç bilgi vermesi durumunda geri ödeme yapma ile karşı karşıya kalacakları ve mağduriyetlerin yaşanacağı uyarısında bulunan Ahmet KANTAR, "Haksız kazancın önüne geçilmesi, vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemesi için özürlü evde bakım ücretinden yararlanan ailelerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor." diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.