banner461

Göreme’de Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yılı tüm yurtta olduğu gibi Göreme’de de coşkuyla kutlandı.

banner15
Göreme’de Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
29 Ekim 2016 Cumartesi 12:57

banner517
banner134
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yılı tüm yurtta olduğu gibi Göreme’de de coşkuyla kutlandı.
Göreme İlk ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törende, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Göreme Orta Okulu Müdürü Harun Efe, Göreme İlkokulu Müdürü Özgür Çankır, veliler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ilelebet yaşayacağını ifade ederek şunları söyledi: "19 Mayıs 1919’da Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak büyük fedakârlıklarla başlattığı milli mücadele Türk milletinin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlanmış 29 Ekim 1923 tarihinde de cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
Bu güzel devleti bizlere armağan eden atalarımızın bizlerden tek isteği cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla andırmakla olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak olan yani bu ülkenin gerçek sahibi olan siz çocuklarımıza düşmektedir.
Milletimiz tarihin her döneminde devletinin bekası için canını ortaya koymuş ve gözünü bile kırpmadan şehit olmuştur. Özellikle 15 Temmuz gecesi bu millet yeniden istiklal mücadelesi vermiş ve bu toprakların asıl sahibinin bu aziz millet olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi, yine 15 Temmuz gecesi canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 93. yaşı kutlu olsun."
Törende konuşmaların ardından çocukların hazırladıkları gösteriler sunuldu. Gösteriler vatandaşlardan büyük alkış alırken, halk oyunları gösterisi ile sona erdi. (COŞ-SK)

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.