banner461

Hububat Hasadı Başladı

Gülşehir İlçesinde başlayan hububat hasadı incelemelerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Necmettin Sapmaz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep Eroğlu, Gülşehir İlçe Tarım Müdür Vekili Recep Karagöz katıldı.

banner15
Hububat Hasadı Başladı
25 Haziran 2015 Perşembe 15:42

banner517
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir İlçesinde başlayan hububat hasadı incelemelerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Necmettin Sapmaz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep Eroğlu, Gülşehir İlçe Tarım Müdür Vekili Recep Karagöz katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Necmettin Sapmaz, biçerdöverle yapılan hububat hasadında dane kaybını önlemek amacıyla İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli tarafından hasat yapan biçerdöverlerin kontrollerinin devam ettiğini belirtti.

Sapmaz, Çiftçilerin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemeyi amaçladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biçerdöverlerle yapılan hasatta meydan gelen dane kayıpları ile dane hasarlarını en alt seviyede tutmak, illerde biçerdöverlerin çalıştırılmaları, kullanımı, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ile denetlenmesi amacıyla bakanlığımızın talimatı doğrultusunda ilimizde 2015 yılı hasat döneminde hasat tekniği konusunda yetiştirilmiş ve Nevşehir Valiliğince yetkilendirilmiş teknik personel tarafından hububat hasadı gerçekleştiren biçerdöverler etkin bir şekilde kontrol edilmektedir. Kontrollerimiz hasat sona erinceye kadar devam edecektir. Ekolojik düzeni korumak açısından bu kontroller son derece önemlidir. Bu kapsamda bu sezon gerek sap rekoltesi gerekse dane rekoltesinin yüksek olması nedeniyle biçerlerin biçim ayarlarının yapılarak, biçerdöver hızının kontrollü seviyede tutulması uyarısında bulundu.

Biçim kontrolleri yapıldıktan sonra çiftçilerimiz ve biçerdövercilerle görüşen ekiplerimiz bölgedeki ürün durumu hakkında bilgi alışverişinde bulundu, üreticilerimize bereketli bol hasatlı tarım sezonu temennisinde bulunuldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.