banner461

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş Nevşehir’den Ayrıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir dizi etkinliklere katılmak üzere Nevşehir’e geldi.

banner15
14 Ekim 2017 Cumartesi 18:02

banner517
banner134
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir dizi etkinliklere katılmak üzere Nevşehir’e geldi. 54. Ulusal, 28 Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, tören sonunda Hacı Bektaş-ı Veli Müzesini ziyaret etti.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesini gezerek yetkililerden bilgi alan Bakan Kurtulmuş’a, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Murat Göktürk, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve protokol üyeleri eşlik etti.

Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret eden Bakan Kurtulmuş daha sonra Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi ve Sanat Galerisinde açılan ‘7. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Plastik Sanatlar Sergisi’ gezdi.

Rektör Prof. Dr. Bağlı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Kurtuluş Çevik sergide yer alan eserler hakkında Bakan Kurtulmuş’a bilgi verdi.

Daha sonra Van’dan Nevşehir’e davet edilen şehit ve gazi aileleriyle yemekte bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, Nevşehir’den ayrıldı.

İşte Kurtulmuş'un Nevşehir'de katıldığı Hacıbektaş-ı Veli anma Törenlerinde yaptığı konuşmalarından kısa başlıklar;
Hacı Bektaş Veli'yi anma törenindeyiz
"Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız. 
Bu topraklarda irfan medeniyetini yeniden inşa edeceğiz."
Allah'ın Resulü Hz.Muhammed Mustafa'ya, Allah'ın Aslanı Hz.Ali'ye, Serdarı Şüheda Hz.Hüseyin'e, Ehli Beyt'in yolundan gidenlere selam olsun.
"Horasan erenlerinin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Mevlanaların genlerimize gergef gergef işlediği irfan medeniyetini yeniden yeşerteceğiz. Hacı Bektaş Veli'yi anlamaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Ehli Beyt'in yolundan gidenleri muhabbetle selamlıyorum."

Hacı Bektaş Veli'nin manevi ikliminin gölgesinde bizleri samimiyetle ağırlayan tüm Nevşehirli kardeşlerimize teşekkür ediyorum.​

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.