banner461

Kuruldan 3 Önemli Karar

Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu Nevşehir ile ilgili 3 önemli karar aldı. Konu Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından masaya yatırıldı.

banner15
 Kuruldan 3 Önemli Karar
01 Ocak 2015 Perşembe 16:59

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Nevşehir Belediyesinin Hasan Emmi Türbesinin yanındaki şehitlik parkında yapmayı planladığı peyzaj düzenlemesinin yeniden etüt edilmesini istedi. Kurul ayrıca Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar belediyesinin restorasyon çalışmalarının da yeniden etüt edilmesini karara bağladı. Kurul bir başka kararında ise Meram Elektrik Dağıtım Şirketinin Çavuşin köyünde elektrik hatlarının yeraltına alınması konusundaki çalışmanın Müze Müdürlüğünün görüşünün alınmasına bağladı.

Bölge Koruma Kurulunda ele alınan konulardan, Nevşehir İli Merkez İlçesi Cami-i Cedit Mahallesinde bulunan mülkiyeti Nevşehir Belediyesine ait Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararıyla tescilli kültür varlığı tescilli Hasan Emmi Türbesi ve bitişik parselindeki şehitlik parkında yapılmak istenen peyzaj düzenlemesine ilişkin projenin değerlendirilerek kurulumuz görüşünün bildirilmesinin istendiği Nevşehir Belediye Başkanlığının yazısı okundu ekleri incelendi, yapılana görüşmeler sonunda; Nevşehir İli Merkez İlçesi Cami-i Cedit Mahallesi ve bitişiğindeki şehitlik parkına ilişkin peyzaj düzenlemesine ilişkin projenin, Kurulda yapılan uyarılar doğrultusunda yeniden etüt edilerek eksiklikleri giderildikten sonra hazırlanacak projenin Kurula sunulmasına karar verildi.

Ürgüp ilçesi, Ortahisar Beldesi’nde Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları

Yüksek Kurulu’nun tescilli, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile belirlenen Ortahisar Kentsel Sit Alanında kalan, taşınmaza ilişkin rölöve, restitüsyon

projesi, restorasyon projesi, müdahale paftası, hasar tespit paftasının değerlendirilmesinin istendiği Ortahisar Belediye Başkanlığı’nın yazısı okundu, ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; Nevşehir ili, Ürgüp ilçesi, Ortahisar Beldesi, sunulan rölövenin yeniden etüt edildikten sonra değerlendirilebileceğine karar verildi.

Avanos İlçesi Çavuşin Köyü’nde, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını

Koruma Kurulu’nun kararıyla sayısal haritalara aktarılan Çavuşin Köyü kentsel sit

alanında kalan havai elektrik hatlarının yenileme çalışmaları kapsamında mevcut elektrik hatlarının yer altına alınmasına ilişkin projenin değerlendirilerek kurum görüşümüzün bildirilmesinin istendiği Meram Elektrik Dağıtım AŞ’nin yazısı okundu, ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; Nevşehir İli Avanos İlçesi Çavuşin Köyü’nde, elektrik hatlarının yer altına alınmasına ilişkin sunulan elektrik dağıtım planı ve aydınlatma projesinin, Kurulumuz yetki alanı içinde kalan kentsel ve I. derece arkeolojik sit sınırları ile alanda bulunan tescilli kültür varlıklarının proje üzerine işlenmesine, arkeolojik sit alanı içinde kalan kısımla ilgili olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kararı uyarınca Müze Müdürlüğü görüşünün alınmasına, aydınlatma projesi ile ilgili olarak ise projede önerilen aydınlatma direklerinin gerek yüksekliği gerekse standart özellikleri bakımından bölgenin kentsel dokusuna uyumlu olmadığı değerlendirildiğinden bölgenin kentsel dokusuna uyumlu farklı alternatiflerin Kurula sunulması gerektiğine karar verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
narlı - 6 yıl önce
gene somut bir şey yapılmamış yani :)))) yöre halkları mağdur olmaya devam edecek anlaşılan,,,