banner461

Nevşehir Bütünşehir Oluyor....! Peki Bütünşehir ne demek ?

Hükümetin yeni büyükşehirler yasasının ardından Bütünşehirler yasası için çalışma yaptığı öğrenildi.Tüm beldeler kapatılacak, mahalle olacak. Bütünşehir ne demek ? 51 il bütünşehir oluyor!

banner15
Nevşehir Bütünşehir Oluyor....! Peki Bütünşehir ne demek ?
16 Aralık 2014 Salı 23:50

banner517
banner134
BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASI NEDİR?
Bütünşehir uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Köyler mahalleye dönüştürülecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri büyükşehire devrolacak.

HİZMET ALANI ÜÇ KAT ARTIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde en büyük hayalim dediği o proje uygulamaya geçiyor.
Ferhat Esnek'in Haberi/ Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti, Meclis’e sunacağı ‘bütünşehir’ diye adlandırılan yasa üzerinde çalışıyor.


Son düzenlemeyle sayıları 30 olan büyükşehirler dışında kalan tüm şehirleri kapsayacak olan ‘Bütünşehir’ düzenlemesinde Adıyaman ve Ağrı’nın pilot il olacak ve uygulama ilk olarak bu illerde hayata geçirilecek.

 

Bu yıl 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Adıyaman'ı AK Parti adayı Hüsrev Kutlu kazanmıştı. Adıyaman'da  Akıncılar, Bölükyayla, İnlice, Köseceli, Şambayat, Balkar, Çakırhüyük, Kesmetepe, Pınarbaşı, Yaylakonak, Belören, Harmanlı, Kömürköy ve Suvarlı olmak üzere 14 belde belediyesi bulunuyor..

 

Son yerel seçimlerde HDP adayı Sırrı Sakık'ın kazandığı Ağrı'da ise, Dedeli, Tahir, Yayladüzü ve Yücekapı olmak üzere 4 belde bulunuyor.

 

Düzenleme Meclis'ten geçerse 2019'da yapılacak yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak.

Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise  ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.AMAÇ HİZMETİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK

 

Önümüzdeki yılda uygulamaya konulması beklenen düzenlemeyle hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.DÜZENLEMEYLE BÜTÜNŞEHİR OLACAK 51 İL

 

Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan,Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

Kaynak: Haber 7

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bekdikli hasan - 6 yıl önce
Bir ülkücü olarak sinsi bir plan olduğunu söyleyim.Çünkü il sınırları içinde tek belediye başkanı.Bir adım sonrası Valilik sistemini iptal.Bu arada Güneydoğuya dikkat!!!!!!Öyle olursa."Kuş namlunun ucuna kondu" PKK ya tetiği çekmek kalır.
Avatar
Cahit - 6 yıl önce
Biraz detaylı açıklama lütfen.
Bütünşehir uygulamasında, göreme, kaymaklı, kavak, nar gibi merkeze bağlı beldeler bütünüyle merkeze bağlanacak ve ordaki belediyeler kapanacak mı? Doğru mu anladım
Avatar
uchisar halkı - 6 yıl önce
gitti bizim otel kale desenize hasan paşa mı ya mı kalacak bizim bütün mallar
Avatar
fearless - 6 yıl önce
Kaymakli kasaba belde değil
Avatar
kapadokya - 6 yıl önce
amaç hi̇zmeti̇n veri̇mli̇li̇ği̇ni̇ arttirmak değil köylünün kazandığı üç beş kuruşa göz dikmektir.
Avatar
Süleyman ÖZBEK - 6 yıl önce
çok güzel bir proje inşallah uygulamaya geçer
Avatar
ahmet dilkici - 6 yıl önce
Yani sistem ayni sistem büyük şehir gibi olacak tiri viri işler
Avatar
musti - 6 yıl önce
Koyluden az vergi aliyolar ya o işle köylünün de ilini kurutucaklar