banner461

Nevşehir'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

01-07 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Nevşehir İl Müftülüğümüz tarafından Kapadokya kültür merkezinde  konferans tertip edildi .

banner15
Nevşehir'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı
05 Ekim 2017 Perşembe 12:44

banner517
banner134
01-07 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Nevşehir İl Müftülüğümüz tarafından Kapadokya kültür merkezinde  konferans tertip edildi . Program Fatih 1 Camii İmam-Hatibi Mustafa TOPRAK ’ ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlarken, akabinde İl Müftümüz Yakup ÖZTÜRK’ün açılış ve selamlama konuşması ile devam etti.
İl Müftümüz Öztürk “ Her yıl ekim ayının ilk haftasında kutladığımız Camiler ve Din görevlileri haftası programı için bu güzel mekânda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduk. Bu haftanın ülkemiz, milletimiz ve tüm camiamıza hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim” dedi.
Müftü Öztürk sözlerine şöyle devam etti, ‘’ Camiler Selamın kalbidir. Günahtan kararan kalpler günde beş defa camiye gelerek temizlenir. Zira Cami sadece mabet değil aynı zamanda Mekteptir , Rahmettir , Uhuvvettir , Muavenettir , Muavaattır ,    Nezakettir , Nezafettir , Alamettir . Camiler ve Minareler  beldenin müslümanlık alametidir ’’ dedi.
Belediye Başkanı Hasan ÜNVER  ise “01-07 Ekim Camiler ve Din görevlileri haftası dolayısıyla ilimizde görevli imam hatiplerin gününü tebrik ederek konuşmasına başladı. Başkan Ünver; Belediye olarak ilimizdeki Camii ve Kuran Kurslarımıza elimizden geldiği kadar gerekli yardımların yapıldığını ve bundan sonrada yapacaklarını ifade etti. Camilerin ve Din görevlilerinin toplum hayatındaki önemine değinerek herkesi tek kubbe altında toplayan, aynı safta omuz omuza hep birlikte ibadet ettiğimiz camilerimizde görevlerini en iyi şekilde ifa eden Din görevlilerimizin haftasını tebrik ediyorum” dedi.
Konferansa konuşmacı olarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Hasan YAVUZER  slayt gösterimi eşliğinde katılımcılara sunum yaptı. ‘Cami ,Şehir ve Medeniyet ’ temalı konferansta konuşan Yavuzer  “Camiler, sadece inananların topluca ibadet yaptığı yerler değil, aynı zamanda toplumsal birlik ve bütünleşmemizi sağlayan, kalplerimizi birleştiren, sanat ve estetik alanında ulaştığımız seviyeyi sergileyen mimari şaheserlerdir. Camiler, İslâm toplumlarının simgeleridir; toplayan, bir araya getiren anlamına gelen camiler, inananların Yüce Rabbimiz huzurunda saf tuttukları, rükuya varıp secde ettikleri kutsal mekânlardır”  
Program sonunda Türkiye Diyanet Vakfı Nevşehir Şubesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nevşehir İl Müftüsü Yakup ÖZTÜRK , Başkan Yardımcısı  İl Müf. Yrd. Nazım HAKSEVER  , Vakıf Üyeleri Ahmet AVLANMAZ,  Mehmet YAZGI Abdullah TAŞKIN , Çetin SAKA , Naci DEMİR ve Ahmet AYDEMİR ‘e  Vakıf hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesinde göstermiş oldukları özverili çalışmalarından ve katkılarından dolayı Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi tarafından düzenlenen Teşekkür Belgelerini Belediye Başkanı  Hasan ÜNVER  takdim etti.
Konferansa yoğun ilgi gösteren  imam hatip , Kur’an kursu öğreticileri ve talebelerine program sonunda Türkiye Diyanet Vakfı Nevşehir Şubesi tarafından Aşure ikram edildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.