banner461

Nevşehir'de Salça Hazırlığı Başladı

Nevşehir'de Ev Yapımı Salça Sezonu Başladı. Kavurucu yaz sıcakları etkisini gösterirken vatandaşlar kış hazırlıklarına da başladı.

banner15
Nevşehir'de Salça Hazırlığı Başladı
19 Ağustos 2017 Cumartesi 12:25

banner517
banner134
Nevşehir ve çevresindeki sokak ve mahallelerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı. Nevşehir ve çevresinde gelenek haline gelen ve kış hazırlıkları arasında sayılan ev yapımı salça sezonu açıldı. Salça sezonunun açılması ile birlikte Nevşehir’li ev hanımları da pazarlarda salçalık domates arıyor.

Nevşehir halkını kışa hazırlık telaşı neticesinde ilk olarak salça yapma telaşı sardı. Yoğun sıcaklıkların etkisi altında kalan Nevşehir'de kışlıklarını hazırlamaya başlayan kadınlar, ev yapımı salçaları için kazanlarının, tencerelerinin başına geçti. Süzgüden geçirilen ve tuzlanan domates, kırmızı biber suları, tepsi ve sinilerle çatılara yerleştirildi, güneşlenmeye bırakıldı.

Yoğun sıcakların etkisi altında olan Nevşehir'de kışlık hazırlıkları da başladı. Özellikle ev hanımları şimdiden pazarlarda kışlık hazırlıklarını sürdürürken kışın habercisi olan salçalık domates ve biberlerde tezgahlarda yerlerini almaya başladı. Pazardan salçalık alış veriş yapan vatandaşlar salçalık fiyatların pahalılığından dert yanarken ileriki günlerde fiyatların daha da aşağı ineceği gerekçesi ile daha sonra ürünleri alacaklarını belirttiler. Özellikle yurt dışı veya şehir dışından gelen vatandaşlar ise fiyatların ucuzluğunu ve pahalılığını değerlendirmeden ev yapımı salça için hummalı şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Salçalık biber ve domates satışları ve fiyatlar hakkında bilgi veren vatandaşımız, “Salçalıklarımız bu hafta itibariyle satışa hazır. Biberlerimizin torbası genelde 25 – 27 Kilo arası geliyor. Kasa domateslerimizin kilosu da kasadan kasaya değişiyor. Biberin torbası 40 TL’den, Domatesin kasası ise 15 TL’den satışa hazır halde bekliyor” dedi.

 Her yıl Ağustos-Eylül aylarının gelmesiyle birlikte kış hazırlıklarına başlanan İlimiz Nevşehir de sezonluk salçalar güneşin altındaki yerini almaya başladı.

Nevşehir'de taze domatesin bol olduğu bu günleri değerlendiren vatandaşlar domates ve biber salçası yaptırıyor. 
 
Nevşehir'de biber ve domatesten iki tür salça yapıldığını anlatan ev hanımları; "Salça yemeklere renk ve lezzet verdiğinden vazgeçilmezimizdir" dediler. Domates salçası yapmak için seçilen domateslerin kırmızı ve olgun olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Nevşehirli bir ev hanımı Hülya Yakut, şunları söyledi: "Domatesin cinsine göre elde edilen salça miktarı değişebilir. Sulu domateslerin salçası az olur. Etli domatesler salça için daha uygundur. 10 kilo domatesten aşağı yukarı 1-2 kilo salça yapabiliyoruz. Salça için alınan domatesler 3-4 kez yıkanır. Derin ve büyük bir kabın içine domatesler ayıklanır ve parçalara bölünerek doğranır. Kabın içinde birkaç gün bekletilir, günde bir-iki kere domatesler karıştırılır, bekleme süresinde domates suyunu bırakır, bu su dikkatli bir şekilde dökülür. Domateslerde beyaz bir küflenme görülebilir, bu önemsenecek bir durum değildir. Sık sık karıştırılırsa küflenme görülmez. İyice yumuşayan domatesler mikserden geçirildikten sonra tel süzgeçten geçirilerek kabukları ve çekirdeklerinin ayrılması sağlanır. Süzgeçten geçirilen domatesler bez torbaya konarak 1 ya da 2 gün gölgede yüksek bir yere asılarak kalan suyunun süzülmesi beklenir. Hafif sulu bir şekilde salça tepsilere alınarak 1-2 gün istenen kıvama gelinceye kadar güneşte bekletilir. Güneşte bekletilirken sık sık karıştırmak gerekir bu aşamada da tuz ilave edilir. İstenen kıvama gelince, bir kavanoz salçaya 3-4 çorba kaşığı kadar zeytinyağı konarak karıştırılır ve cam kavanozlara Konur ve yemeğe hazır bir şekilde serin bir yerde saklanabilir." Söylediler.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.