banner461

Nevşehir'den Kısa Haberler

Nevşehir ve ilçelerinde bugün günün gelişen olaylarından sizler için derlediğimiz kısa başlıklarla haberleri veriyoruz.

banner15
Nevşehir'den Kısa Haberler
26 Mayıs 2017 Cuma 13:00

banner517
banner134
Nevşehir ve Kapadokya Bölgesinde yaşanan  gelişmeleri sizler için derledik.İşte Nevşehir Merkez ve ilçelerinde meydana gelen günün son dakika gelişmeleri ve öne çıkan haberler.

Liseli gençlerden kansere 'çörek otlu' çare...

Öğretmenlerinin anneleri için kanser ilacı bulan gençler dünya ikincisi oldu

NEVŞEHİR - Nevşehir Özel Altınyıldız Koleji 11. sınıfta öğrenim gören iki öğrenci öğretmenlerinin annesinin ilik kanseri olması nedeniyle kanser ilacı ürettiler. 
Özel Altınyıldız Koleji Fen Lisesinde öğrenim gören Lara İçaçacan ve Anadolu Lisesi öğrencisi Ulaş Can Kozan öğretmenlerinin annesinin kanser olduğunu öğrenince konuyla ilgili çalışma yaptı. Öğrencilerin ilaç projesi, uluslararası bir projede dünya ikincisi oldu.
Projedeki temel amaçlarının ilik kanserine çözüm üretmek olduğunu söyleyen Lara İçaçacan, "Danışman öğretmenimizin annesi ilik kanseri idi ve biz bunu üç yıl önce öğrendik. İlik kanseri üzerinde araştırmalar yapmaya başladık. Peygamber Efendimizin çörek otuna kıymet veren, 'Zira o ölümden başka her derde devadır' hadisinden de yola çıkarak çörek otunu araştırmaya başladık çörek otuyla ilgili analizler yaptık. İçerisindeki timokinon maddenin kemoterapi ilaçları ile aynı etkiye sahip olduğunu öğrendikten sonra hastamıza çörek otu yağını kullandırttık. Hastamız ilk başta dört kür terapi alırken çörek otu yağını kullandıktan sonra aydan aya, sonra da üç ayda bir kür almaya başladı. Bu sırada rutin hemoglobin değerlerinin artışını gözlemledik" dedi.
Öğrencilerden Ulaş Can Kozan ise, "Biz projemizi yaptıktan sonra hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık ve projemizin amacına ulaştığını gördük. Projemizin bu konuda daha önce yapılan araştırmalardan en büyük farkı üç yıllık gözleme dayalı olmasıdır. Projemiz hakkında önerimiz tüm insanların çörek otu yağını ihmal etmeden kullanmasıdır. Hocamıza bize bu projeyi yapma hakkı tanıdığı için çok teşekkür ederiz" diye konuştu.
Öğrencilerinin annesi için böyle bir projeyi hazırlamak istediklerini duyduğunda çok mutlu olduğunu dile getiren Kimya Öğretmeni Kader Ünlü ise kendisine destek veren öğrencilerine ve okula teşekkür etti. Kimya öğretmeni Kader Ünlü, "Üç yıl önce öğrencilerim bana çörek otu ile ilgili bu projeyi söylediklerinde gerçekten çok heyecanlandım ve annem için bu projeyi yapacağım için çok mutlu oldum. Üç yıllık gözetim altında annemin hemoglobin değerlerinin düzeldiğini gördüğümde gerçekten çok mutlu olmuştum. Üç yıl sonrasında ise uluslararası bir bilim olimpiyatlarına projemizi gönderdik ve burada finale kaldık. Sonrasında ise öğrencilerim jüri karşısında projenin sunumunu yaptı ve finalde öğrencilerim ile beraber dünya ikinciliği ödülünü aldık. Gerçekten bu konuda çok mutluyum. Bana bu konuda destek veren öğrencilerime ve okuluma teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Proje için patent çalışmalarına başladıklarını belirten Kimya Öğretmeni Kader Ünlü bundan sonraki amaçlarının, kanser hastalarının kemoterapi almadan çörek otu ile hastalıklarına çare bulmak olduğunu ifade etti.

Avanos'ta Palyaçolara Çocukların İlgisi Büyük
Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Bilişim Bölümü Öğrencileri Mezuniyet Kutlamalarına farklı bir boyut kazandırarak Palyanco kılığında Avanos Caddelerinde Mezuniyetlerini kutladılar.
Avanos Asma köprü ve çevresinde hatıra fotoğraf çekinen öğrencilere çocuklar ve yetişkinler yoğun ilgi gösterdiler.


Avanosta Mevsimlik Çiçek Dikimleri Devam Ediyor
Avanos Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü sezon açılışı ile birlikte yeşil alanlardaki mevsimlik çiçek dikimlerine de başladı.
Çalışmalar kapsamında Taş Köprü korkuluklarına, Spor ve Kültür Parka, kavşaklarda bulunan yeşil alanlara, duvar ve kaldırım saksılarına çiçek dikimleri yapılıyor.
Yeşil alanlarımızın genelinde ise çim biçme, sulama ve bakım çalışmaları yoğun şekilde sürdürülüyor.​


Avanos Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün Örnek Çalışmaları Sergilendi
Nevşehir İl merkezinde Öğrenme Şenliği düzenledi.
İl merkezindeki çok sayıda okulun katılımıyla düzenlenen etkinlik Borsa Kavşağı’ndan Diriliş Meydanına kadar süren kortej yürüyüşü ile başladı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün direktifleri doğrultusunda Öğrenme Şenliği adı altında okullarda yapılan etkinliklerin sergilendiği örnek uygulamaların yapıldığı şenlik, yılsonu gösterisi İlde ilk kez yapıldı.
Avanos Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak üç boyutlu tablo yapımı, goblen boncuk tablo yapımı, nesneler üzerine tek vuruş çizim, seramik çizim boyama işeri ve çanak çömlek yapımı da olmak üzere çeşitli çalışmalar yer aldı.​

Derinkuyu’da Eğitim Birsen Yetkili Oldu
Derinkuyu Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Erdal Şahin yetki ile ilgili şu açıklamayı yaptı: Her yıl düzenlenen yetkili sendika belirleme çalışmaları kapsamında 2017 yılı Mayıs ayında yapılan sayıma göre Derinkuyu ilçesinde 145 üyesi olan Eğitim Birsen ilçede yetkiyi almıştır. Geçtiğimiz yıl ilçede yetkili sendika olan Türk eğitim sen bu yıl 122 üye ile 2. Sırada yer almıştır.  
   Derinkuyu Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Erdal Şahin açıklamasında, "bizlere güvenerek yetkili sendika olmamızı sağlayan üyelerimize teşekkür ediyorum. Üyelerimizin mutlu ve sıkıntılı günlerinde her zaman yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz.  2018 yılı için üye sayısı hedefimiz 218 üyedir” dedi.    


Gülşehir Belediyesi Ramazan Hazırlıklarına başladı.
Gülşehir Belediyesi Ramazan Hazırlıklarına başladı.Bu kapsamda şehrin görünen yerlerine ramazan ile ilgili hazırlanan mahyalar yerleştirildi.


Gülşehir Atatürk İlkokulu'ndan Model Uçak Sergisi
Gülşehir Atatürk İlkokulu'ndan Model Uçak Sergisi düzenlendi.İki yıl süre ile devam eden model uçak kursuna katılan öğrencilerin eserlerinin sergilendiği etkinliğin açılışını Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy,İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan,jandarma komutanı Ö.Onur Bektaş,THK Gülşehir Şube Başkanı Yusuf Aytekin,okul müdürü Osman Sönmez,müdür yardımcısı Korel Yılmaz ,daire amirleri okul müdürleri öğrenci velileri birlikte yaptılar.Sponsorluğunu Seltem Kum Ocağı'nın yaptığı sergide ,misafirler ürünleri inceleyerek öğrencilerden bilgiler aldılar.

Ürgüp Ticaret Odası Genel Kurulda Stant Açtı
Ürgüp Ticaret Odası ve Nevşehir Ticaret Oda ve Borsası Ankara'da düzenlenen Genel Kurulda açtıkları stantta bölgeyi tanıttı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 73. Genel Kurulu Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesindeki 73. Genel Kurul'da, Nevşehir Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odaları ile Nevşehir Ticaret Borsası açtıkları stantta Ürgüp be Kapadokya bölgesine özgü tarihi ve kültürel değerleri Genel Kurul katılımcılarına dağıtarak bölgenin tanıtımına katkı sağladı.

Genel Kurul katılımcılarına ambalajlarda kuru üzüm kabak çekirdeği ve peri bacası hediye eden heyet, Kapadokya'yı tanıttı.

Verimli bir faaliyet olduğunu dile getiren Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, Genel Kuruldaki seçkin katılımcıları Ürgüp'e ve Kapadokya'ya davet ettik. dedi.   

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.