banner461

Nevşehir Gülşehir'de Sahibinden satılık "tarihi hamam"

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bulunan 239 yıllık tarihi Gülşehir Karavezir Hamamı satılığa çıkarıldı. 

banner15
Nevşehir Gülşehir'de Sahibinden satılık "tarihi hamam"
16 Ekim 2017 Pazartesi 11:26

banner517
banner134
Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde Sahibinden satılık tarihi hamam ilanı görenleri şaşırtıyor. Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Çayır Mahallesinde bulunan Tarihi Hamam hissedarı tarafından satılığa çıkarıldı.

Hamama ilişkin satış ilanında, "TARİHİ VE TURİSTİK KARAVEZİR HAMAMI SATILIK" başlığı atılmış ve Fiyatı ise, 100.000 TL.

İlanın Açıklama kısmında ise; 
"TARİHİ KARAVEZİR HAMAMI SATILIKTIR. HAMAM VAKIFLARA AİT OLDUĞU İÇİN CÜZİ BİR KİRASI BULUNMAKTADIR. SU PARASI YOKTUR. GEREKLİ TADİLATLARI YAPILMIŞ OLUP İŞLETMEYE HAZIRDIR... EV,  ARABA VEYA ARSA İLE TAKAS OLUR." deniliyor.


Tarihi, Osmanlı Dönemi’ne dayanan ve Gülşehir'de 1778 tarihinde Silahtar Seyit Mehmet Paşa tarafindan mimar Ebubekir Veledi Halil Efendi'ye yaptırılan tarihi hamamın satışa çıkarılması vatandaşların tepkisine neden oldu. 

Hala hazırda bulunan Bir avuç tarihimize malesef sahip çıkamıyoruz. Ecdat yadigarı olarak günümüze kadar gelmiş ve nedeni ne olursa olsun böylesi bir tarihi miras yapının korunması, restore edilmesi ve kullanılması gerekmezmi?

Sadrazam Silahtar Karavezir Seyyit Mehmet Paşa Hamamı

Gülşehir'de 1778 tarihinde Silahtar Seyit Mehmet Paşa tarafindan mimar Ebubekir Veledi Halil Efendi'ye yaptirilmistir.


Gülşehir Karavezir Hamamı
Yeri : Gülşehir
Tarihi : 1778
Yaptıran : Silahtar Seyit Mehmet Paşa
Yapan : Ebubekir Veledi Halil Efendi

Mimarı Özellikleri :Hamam klasik Osmanlı hamamlarında olduğu gibi üç kısımdan oluşmuştur.
1-Soyunmalık
2-Ilıklık 
3-Sıcaklık

Hamamın giriş kapısı yuvarlak silme içine alınmış 1.80 x1.15 m.ölçüsünde olup buradan 6.25 x 6.25 m. ölçüsündeki soyunmalık kısmına girilir.Burası 6.25 çapında bir kubbe ile örtüdür. Kubbeye geçiş tromplarla olup dıştan sekizgen bir kasnağa oturmaktadır. 
 
Kubbe kasnağında birisi giriş kapısın üzerinde , biriside girişe göre sağ kenarda olmak üzere soyunma mahallini aydınlatan iki küçük pencere vardır.Soyunmalık bölümünden pahlı bir çerçeve ile çevrili ,yuvarlak kemerli kapıdan ılıklığa geçilir. Ilıklık bölümünün üzeri beşik tonozla örtülüdür.
 
Ilıklıktan yuvarlak kemerli bir kapıdan sıcaklığa geçilir. Sıcaklık bir kubbe ile örtülüdür.Burada kubbeye geçiş trompla sağlanmıştır. Kubbe dıştan sekizgen kasnağa oturur.Sıcaklıkta beş musluk mevcut olup kurnaları mermerdendir.Hamamın su haznesi girişe göre sağ taraftadır. Soyunmalık yerinin duvar kalınlığı 1 metredir. Yapı malzemesi olarak gri renkte kesme taş kullanılmıştır. Hamamın bozulan taşları 1963 yılında yapılan tamir esnasında değiştirilmiştir. Son yıllarda önemli bir tamir gören hamam kullanılıma açılmıştır.


 
 

 

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.