banner461

Nevşehir Ürgüp Damsa Sulaması Yenileniyor…

Nevşehir'in Ürgüp ilçesi Damsa Sulaması Yenileniyor. Proje Kapsamında 11 Bin 920 Dekar Zirai Arazi Modern Sistemle Sulanacak…

banner15
Nevşehir Ürgüp Damsa Sulaması Yenileniyor…
09 Mart 2017 Perşembe 11:46

banner517
banner134
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan FİB Haber Merkezine yapılan açıklamada;

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Nevşehir’de uzun yıllardır kullanılan Ürgüp Damsa Sulamasının Yenileme çalışmalarına bütün hızıyla devam ediyor. Yenileme işi kapsamında 11 bin 920 dekar zirai arazi modern sistemle sulanacak ve su kaybı önlenecek.

Ürgüp Damsa Sulaması ile Milli Ekonomiye 6 Milyon TL Katkı

DSİ yaptığı yenileme çalışmalarında su kaynaklarının daha verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılmasını hedefliyor. Bu kapsamda çalışmaların devam ettiği Ürgüp Damsa Sulaması ile 11 bin 920 dekar zirai arazi suya kavuşacak. Projede bugüne kadar vana odası binası, cebri boru ve vanalar ile alakalı muhtelif yenilemeler ve yatay sondaj işleri tamamlandı. 2017 yılı sonuna kadar güzergah değişikliği için gerekli proje revizyonları gerçekleştirilecek.

‘Yenileme Projelerinin’geçmiş yıllarda inşa edilmiş, ekonomik ömrünü tamamlamış klasik sulama sistemlerinin kapalı, borulu basınçlı sisteme dönüştürülmesi için yapılan projeler olduğunu belirten Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“DSİ suyun tarlaya ulaşımını sağlamak ve çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesi maksadıyla sulama projelerini yenilemeye devam ediyor.Sulama şebekelerinin ekonomik ömrünü tamamlamış olması, su kaynağının yetersizliği, bakım ve onarım maliyetlerinin fazla oluşu ve işletimde randımansız olması gibi sebeplerle tesislerin bakım, onarım ve yenileme ihtiyacı artış gösteriyor. Bu minvalde 2019 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz Ürgüp Damsa Sulaması Projesi’nin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatlarıyla yılda takriben 6 milyon TL katkı ve 296 kişiye de zirai istihdam alanı sağlamayı planlıyoruz” dedi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.