banner461

Nevşehir Valilik önünde özgür basına destek açıklaması

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile bir grup medya çalışanı ve senaryo yazarına yönelik olarak 14 Aralık günü gerçekleşen gözaltına alma operasyonu Kısa adı NEVMEDER olan Nevşehir Memurlar Derneği tarafından Nevşehir Valiliği önünde bir grup tarafından düzenlenen basın toplantısıyla gazetecilere özgürlük istediler.

banner15
Nevşehir Valilik önünde özgür basına destek açıklaması
18 Aralık 2014 Perşembe 23:55

banner517
banner134

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile bir grup medya çalışanı ve senaryo yazarına yönelik olarak 14 Aralık günü gerçekleşen gözaltına alma operasyonu Kısa adı NEVMEDER olan Nevşehir Memurlar Derneği tarafından Nevşehir Valiliği önünde bir grup tarafından düzenlenen basın toplantısıyla gazetecilere özgürlük istediler.

Zamana Sahip Çıkalım ! Zaman gazeteme dokunma !Bunuda Yaz Tarih !Özgürlüklere Darbe !Medyayı karartma !Yeni Türkiye Dizilerden Korkuyor! demokrasi ve Medyaya Özgürlük! Özgür Basın susturulamaz! pankartlarıyla alana inen bir grup Dernek üyeleri ile onları desteklemek üzere katılan vatandaş topluluğu basın toplantısı düzenlediler.

İşte o basın açıklaması:

BASIN AÇIKLAMASI


Değerli Türkiye Kamuoyu,


Yaşadığımız ülke her geçen gün nefes almanın biraz daha zorlaştığı bir yer haline geliyor. Devlet olarak tarafı olduğumuz, uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış, neredeyse bütün temel insan hak ve özgürlükleri ihlale uğruyor.

 

İşin kötü tarafı ise bu vahim ihlallerin bizzat yöneticiler eliyle gerçekleştiriliyor olması.


Biz inanıyoruz ki, yeryüzünde bir insanın veya başka bir canlının hakkını ihlal eden, Yüce Yaratıcı'nın hakkını da gasp etme kabahatini işlemiş olur.

*************
Bugün eğitimde, adliyede, emniyette hemen hemen kamunun tüm alanlarında, haksız ve hukuksuz uygulamalara imza atılıyor.   Tasfiyeler, sürgünler ve haksız biçimde görevden almalar birbirini takip ediyor. Bütün bu yapılanların güzel ülkemize neler kaybettirdiği, hiç ama hiç önemsenmiyor. Yetişmiş devlet kadroları hızardan geçiriliyor-muşçasına kesilip, biçiliyor. 


Türkiye her geçen gün biraz daha fazla kan kaybediyor, yarın ne olacağı kimse tarafından kestirilemiyor.

*************
Değerli kamuoyu:
Bu ülkenin okullarında görev yapan, 7 binin üzerinde tecrübeli ve başarılı idareci; siyasal ya da sendikal taassup taşımadığı için, daha yalın bir ifadeyle "yandaş" olmadığı için göstermelik puanlamalarla tasfiye edilmiş durumda.

*************
Baskıcı anlayış Anayasayı ve uluslararası tüm hukuki metinleri hiçe sayarak,  milyonlarca öğrencimizin yararlandığı eğitim yuvalarının kapısına kilit vurma arayışında.

 

Dershaneler, kurslar kapatılıyor. Fakat bu yapılırken; buralarda görev yapan, hayatını idame ettiren on binlerce eğitimcinin ve çalışanın akıbetinin ne olacağı hiç mi hiç düşünülmüyor. Demek ki, saraylarda yaşayanlar; toplumun sesini duyamaz, derdini bilemez hale geliyor.

 

Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim veren ve bu yönüyle milli-eğitimimize ciddi oranda katkı sağlayan "okuma salonları" hangi akla hizmet kapatılıyor? Nasıl bir makul gerekçeyle gençlerimizin sokaklarda kalmasının önüne geçen yurtların kapısına kilit vuruluyor? 

 

Bunlar yanlış şeyler. 

Zaten, 17-25 Aralık'tan bu yana Türkiye'de bir asra yetecek kadar yanlış yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.


Bunları yapan irade öylesine fütursuz ki, yaptığı hataları söyleme, sorgulama konumunda olan medya organlarını da susturmak ve sindirmek için her şeyi yapıyor.

 

Değerli kamuoyu: İstatistikler bir kısım siyasi aktörlerin medyaya yönelik doğrudan ve dolaylı baskıları yüzünden son bir yılda 2 bine yakın gazetecinin işsiz kaldığını söylüyor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü verilerine göre, Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 180 ülke içinde 154. sıraya gerilemiş durumda.

*************
Öte yandan kamu çalışanları siyasi görüş ya da etnik kökenlerine göre fişleniyor, ayrımcılığa tabi tutuluyor, hakları ellerinden alınıyor.


Bütün bu yapılanlar birer utanç ve ibret vesikası olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır.


Ama insanlık onuru, her devirde olduğu gibi, bu devirde de insan hakkı ihlallerine, hukuksuzluklara, baskılara, zorbalıklara, zulümlere karşı direnmeye devam edecek ve eninde sonunda kazanacaktır.


Değerli kamuoyu: Biz de ,NEV-MEDER (NEVŞEHİR MEMURLAR DERNEĞİ) olarak, bu onurlu, haklı, vicdanlı mücadelenin daima arkasında ve yanında olacağız. Üyelerimizden ve aziz milletimizden aldığımız güçle gerçekleri korkmadan söyleyecek ve haksızlıklar karşısında asla susmayacağız.


İnancımız gereği çok iyi biliyoruz ki, zulmün ayyuka çıktığı bir yerde, zalimler kadar zulme rıza gösterenler de sorumludur. 

*************
Biz babalarımızdan ve dedelerimizden hür ve bağımsız bir Türkiye emanet aldık. Evlatlarımıza ve torunlarımıza da aynı şekilde, hür ve bağımsız bir Türkiye teslim edeceğiz.


NEV-MEDER olarak hakkın ve hukukun üstünlüğüne inanan kamuoyumuzu saygıyla selamlarız.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
insan - 7 yıl önce
teşekkürler nevşehir...her zaman hakkın yanında olmak duasıyla.....
Avatar
nevşehirli - 7 yıl önce
Vallahi bu özgürlük size faza polis uyuma paraleli dağıt
Avatar
hasan - 7 yıl önce
Hüseyin güzere hocanın 45 sene çalıştı sorun bakım gülerce ağabeyinize .... ha siz ondan akılısınız dimi sonunu z yakın
Avatar
omr - 7 yıl önce
daha nasıl özgür olacaksanız
Avatar
myilmaz - 7 yıl önce
Nevsehir demokrasi ye ve özgür basına sahip çıkıyor teşekkürler
Avatar
hasan - 7 yıl önce
Bunlarla çalışan mesai arkadaşları dikkat et sizde dinlerler
Avatar
ahmet - 7 yıl önce
Sonuna kadar ozgur basinin yanindayiz.
Avatar
nvs - 7 yıl önce
ne garip kendilerinin iftiralarıyla hapse attırdıkları gazeteci değillermiydi? o zaman dumanlı haini kendi savunuyordu hükümeti gazeteci de suç işleyebilir ve gazeteci diye ceza verilmeyecek mi diye? ne oldu şimdi ???