banner461

Nevşehir'de 5 bin yıllık yeraltı kenti bulundu...!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı.

banner15
28 Aralık 2014 Pazar 19:43

banner517
banner134

 TOKİ, bin 500 dolayında gecekonduyu yıktı ve bu çalışma için de 90 milyon TL harcama yaptı. TOKİ, yeni binaların yapımına başlayacağı sırada, yeraltında tarihi bir kente rastlandı.

İNCELEME YAPILACAK
Bölge, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık, tarihi kentle ilgili inceleme yapacak ve kentin hangi uygarlığa ait olduğunu ortaya koyacak. Restorasyonun ardındansa yeraltı kentinin, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacağı öğrenildi.

"YENİ BİR KEŞİF"
TOKİ Başkanı Ergün Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan vatandaşları başka yere taşıyarak dönüşüme başladıklarını belirterek “Gecekonduları yıkınca altından yeraltı şehri çıktı. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bilinen bir yeraltı şehri değilmiş. Tamamen yeni bir keşif. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor” dedi.

Turan, bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydederek “Projeyi şehrin dışına taşıyacağız. Bu harcadığımız 90 milyon TL’yi de zarar olarak görmüyoruz. Bu durumun Sayıştay’a takılacağını da düşünmüyorum” diye konuştu.

TOKİ’nin yöresel mimariye uygun konut yapacağını belirten Ergün Turan, bunun en güzel örneklerinden birini Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde gerçekleştirdiklerini söyledi. Turan, Ürgüp’te düşük gelirli vatandaşlar için 960 sosyal konut yapıldığını ve bu yapılarda yöresel taşların kullanıldığını ifade etti. Turan, konutların mart ayında teslim edileceğini açıkladı.

ŞEHİR 5 BİN YILLIK, HİTİT'LERE DAYANIYOR
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, bulunan tarihi kentle ilgili Habertürk’e konuştu. Bölgeye villa tipi evler yapmayı planladıklarını belirten Ünver, “Burada 2 bini tapulu 7 bin civarında hak sahibi vardı. Yeraltı şehri tespit edilince tüm çalışmayı durdurduk. TOKİ de bu konuda çok anlayışlı hareket etti. Şimdi, onlarla şehir dışında arazi takası yapılacak” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHRİ

Arkeologlarla çalışma başlatıldığını belirten Ünver, “400 bin metrekareye yakın, dünyanın en büyük yeraltı şehri. 7 kilometrelik yürüyüş yolu var. Kiliseler, su yolları, su küpleri, galeriler ve çeşmeler bulduk. Bölgenin Hititlere dayandığını yani 5 bin yıllık olduğunu öngörüyoruz. Çünkü kentteki diğer yeraltı şehirleri de aynı döneme ait” diye konuştu.

Ünver, yeraltındaki kentin temizliği, kazısı ve yüzeyde yapılacak çalışma için ihale açacaklarını belirterek “Burası tamamen temizlenecek. Yeraltında sanat galerileri, yürüyüş yolları, el sanatları merkezleri ve butik oteller olacak. Şehrin üstüne de Türkiye’nin en büyük antik parkı yapılacak. Köksüz bitkiler dikilecek. Yeraltı şehrinde yürüyüşler yapılacak” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
muşkaralı - 6 yıl önce
50 yaşındayım.çocukluğumuzdan beri nevşehir de yeraltı şehri olduğunu biliriz.kale etrafındaki evlerde gece kondu değildir.orası nevşehirin eski hali olup çoğumuz orada büyüdük yeraltı şehrini yeni buluş diye millete yutturanlara yazıklar olsun
Avatar
sukran - 6 yıl önce
benimde cocuklugum kale mahallesinde gecti.orda yikilan evler gece kondu degildi.seneler sonra cocuklugumun gectigi yerleri görmeye gittigimde bir tarihin yok oldugunu gördüm heryer harabe seklindeydi cok uzuldum bir tarihi ortaya cikarmak icin diger tarihi yerle bir ettiniz. diger evleride koruyarak bu isi yapabilirdiniz. bir tarih yok oldu bunu bilmiyorsunuz.
Avatar
saf nevsehirli - 6 yıl önce
Seni tanimasam inanacam ama seni iyi taniyorum
Avatar
Nevşehirli - 6 yıl önce
yazık şu tokiye birde araştırmış. yahu nevşehirli zaten bilirki kalenin altında yeraltı şehri olduğunu. keşke iki üç vatandaşa sorsalardı. nelerle uğraşıyoruz ya. acaba araştırma için devlet kasasından kaç paramız ziyan oldu.
Avatar
öz nevşehirli - 6 yıl önce
nevşehirde orada yeraltı şehri olduğunu bilmeyen kaç nevşehirli var acaba
Avatar
kesin nevşehirli - 6 yıl önce
zaten biliyoduk