banner461

Nevşehir'de Bulunan Dev Yeraltı Şehri Butik Otel Olacak

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, şehir merkezinde bulunan tarihi kentle ilgili konuştu.

banner15
Nevşehir'de Bulunan Dev Yeraltı Şehri Butik Otel Olacak
28 Aralık 2014 Pazar 20:56

banner517
banner134
TOKİ, bir süre önce yeraltı şehirleri ve peribacalarıyla bilinen Nevşehir’de, Nevşehir Kalesi ve çevresinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı. Öncelikle riskli 1500 yapı yıkıldı. Daha sonra yeni konutların yapılması için bölgede hafriyat çalışması başlatıldı. Ancak çalışmalar sırasında bir yeraltı şehrinin izlerine rastlandı. Tarihin 5 bin öncesine gittiği düşünülen yeraltı şehrinde kaçış galerileri, kiliseler tespit edildi. Saklı şehir, sanat merkezi, butik oteller ve sinema salonları olarak değerlendirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversitelerin arkeoloji bölümleriyle temasa geçilerek, araştırmalar başlatıldı. TOKİ de 90 milyon lira harcadığı projeyi durdurma kararı aldı. Arkeologlara göre şehir, 7 kilometreye ulaşan uzunluğuyla Nevşehir’in en büyük yeraltı şehri olacak.

Erdinç Çelikkan’ın Hürriyet’te yer alan haberine göre TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, saklı şehirle ilgili şu bilgiyi verdi: “Bölge 3’üncü derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bilinen bir yeraltı şehri değil. 7 kilometrelik tünel yollarından bahsediliyor. Biz bu alanlara inşaat yapacakken yeraltı şehri çıkınca çalışmayı durdurduk.”

‘DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLABİLİR’

“Nevşehir’e nasıl değer katarız diye düşünüyoruz, bunun için çalışıyoruz. Dönüşüm projesini şehrin dışına taşıyacağız. Burada 90 milyon lira harcadık, ancak bunu zarar olarak görmüyoruz. Bulunan şehir dünyanın en büyük yeraltı şehri de olabilir.”

Tarihin 5 bin öncesine gittiği düşünülen yeraltı şehri, Nevşehir Kalesi ve çevresinde. Kaçış galerileri, kiliseler tespit edilen saklı şehir, sanat merkezi, butik oteller ve sinema salonları olarak değerlendirilecek.

NEVŞEHİR Belediye Başkanı Hasan Ünver, 7 kilometrelik yeraltı şehriyle ilgili “Nevşehir’in ilçelerindeki yeraltı şehirleri buranın mutfağı bile olamaz” dedi ve şöyle devam etti: “Dönüşüm kapsamında 750 bin metrekarelik alanda yapılan çalışmaların 450 bin metrekaresinde yeraltı şehri vardı. Projeyle birlikte 2012’de çalışmaya başladık. 44 tarihi eseri korumaya aldık. Protokol gereği yıkıma başladığımızda aşağıda yeraltı şehri çıktı. 2013’te ilk galeriler tespit edildi. Koruma Kurulu’na başvurduk ve alan tescillendi.”

Kaynak:Taraf


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
EEEeeeee - 6 yıl önce
eee şimdi nolcak, bu iyi bir haber mi? kötü bir haber mi? kalenin etrafı turizm alanı olacak, yeraltı şehri korunacak , geçmiş korunacak...eeee..zeki müren de bizi görecek mi?
Avatar
Nevşehirli - 6 yıl önce
Bu haberler geçen seneye ait değil mi?
Avatar
ali - 6 yıl önce
yıkarken de bu kadar heyecan duydun mu başkan yok olup giden on iki mahalle ve yüzlerce yıllık tarih
Avatar
ahmet gokpinar - 6 yıl önce
Buyuk bir rant istahiyla bu bolgeye saldirmistiniz. Kursaginizda kaldi. O bolgeden istimlak karsiligi verdiginiz arsalar simdi kus olmaz insallah!
Avatar
urguplu - 6 yıl önce
Bu haberi neden simdi yapiyorsunuz gec kalan bir haber.yoksa icinden cikanlari ancakmi tasindi.sahsen ben icerisini gecen sene gezdim vatandasi yeni bulunmus gibi kandirmayin.