banner461

Nevşehir'de TOKİ, yeraltı şehri buldu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı.

banner15
28 Aralık 2014 Pazar 18:53

banner517
banner134

İşte Türkiye gündemine bir anda bomba gibi düşen bu haber Ulusal da şu başlıklarla verildi: "TOKİ, Nevşehir'de yeraltı şehri buldu...Nevşehir'de yeraltı şehri ortaya çıktı!...Nevşehir'de dünyanın en büyük yeraltı şehri bulundu ...Nevşehir'de Bulunan Dev Yeraltı Şehrini Butik Otel Yapacaklar....

 TOKİ, bin 500 dolayında gecekonduyu yıktı ve bu çalışma için de 90 milyon TL harcama yaptı. TOKİ, yeni binaların yapımına başlayacağı sırada, yeraltında tarihi bir kente rastlandı.

İNCELEME YAPILACAK
Bölge, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık, tarihi kentle ilgili inceleme yapacak ve kentin hangi uygarlığa ait olduğunu ortaya koyacak. Restorasyonun ardındansa yeraltı kentinin, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacağı öğrenildi.

"YENİ BİR KEŞİF"

TOKİ Başkanı Ergün Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan vatandaşları başka yere taşıyarak dönüşüme başladıklarını belirterek “Gecekonduları yıkınca altından yeraltı şehri çıktı. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bilinen bir yeraltı şehri değilmiş. Tamamen yeni bir keşif. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor” dedi.

Turan, bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydederek “Projeyi şehrin dışına taşıyacağız. Bu harcadığımız 90 milyon TL’yi de zarar olarak görmüyoruz. Bu durumun Sayıştay’a takılacağını da düşünmüyorum” diye konuştu.

TOKİ’nin yöresel mimariye uygun konut yapacağını belirten Ergün Turan, bunun en güzel örneklerinden birini Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde gerçekleştirdiklerini söyledi. Turan, Ürgüp’te düşük gelirli vatandaşlar için 960 sosyal konut yapıldığını ve bu yapılarda yöresel taşların kullanıldığını ifade etti. Turan, konutların mart ayında teslim edileceğini açıkladı.

ŞEHİR 5 BİN YILLIK, HİTİT'LERE DAYANIYOR

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, bulunan tarihi kentle ilgili Habertürk’e konuştu. Bölgeye villa tipi evler yapmayı planladıklarını belirten Ünver, “Burada 2 bini tapulu 7 bin civarında hak sahibi vardı. Yeraltı şehri tespit edilince tüm çalışmayı durdurduk. TOKİ de bu konuda çok anlayışlı hareket etti. Şimdi, onlarla şehir dışında arazi takası yapılacak” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHRİ

Arkeologlarla çalışma başlatıldığını belirten Ünver, “400 bin metrekareye yakın, dünyanın en büyük yeraltı şehri. 7 kilometrelik yürüyüş yolu var. Kiliseler, su yolları, su küpleri, galeriler ve çeşmeler bulduk. Bölgenin Hititlere dayandığını yani 5 bin yıllık olduğunu öngörüyoruz. Çünkü kentteki diğer yeraltı şehirleri de aynı döneme ait” diye konuştu.
Ünver, yeraltındaki kentin temizliği, kazısı ve yüzeyde yapılacak çalışma için ihale açacaklarını belirterek “Burası tamamen temizlenecek. Yeraltında sanat galerileri, yürüyüş yolları, el sanatları merkezleri ve butik oteller olacak. Şehrin üstüne de Türkiye’nin en büyük antik parkı yapılacak. Köksüz bitkiler dikilecek. Yeraltı şehrinde yürüyüşler yapılacak” dedi.


Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevköy - 6 yıl önce
hedef 2093
Avatar
nevşehirli - 6 yıl önce
sorsalardı söylerdik bu kadar kendilerini zorlamalarına gerek yoktu bulmak için. tüm konakları yıkmadan da sadece halktan birine sorup öğrenebilirlerdi
Avatar
mağdur - 6 yıl önce
5 yıldır insanları ev yaptıracak diye kandırıldı şimdi evsiz o zaman parami odesin
Avatar
akpli - 6 yıl önce
Yer altı şehri çıktı diye orası öyle atılmı kalacak yahu
Avatar
la fontaine - 6 yıl önce
anlatılanlar çok güzel.
Avatar
Mustafa çelik - 6 yıl önce
Kim demiş gece kondu diye herkesin tapulu malı idi birde gece kondu çirarıyorsunuz ben Toki'den ev istemedim hala benim parami vermediler
Avatar
vatandas - 6 yıl önce
calismalari ne zaman baslar da ne zaman biter vr ne zaman turizme kazandirilir cok merak ediyorum dogrusu
Avatar
ürgüplüler - 6 yıl önce
yahu kardeşim madem yeraltı çıktı ne butik oteli mesireyeri olmalı kimlere peşkeş edilecek kim bilir