banner461

Nevşehir'in gürültü haritası hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2015 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmasında Nevşehir'in de içinde bulunduğu üç ilde gürültü haritaları hazırlama çalışmaları başlandığını söyledi.

banner15
Nevşehir'in gürültü haritası hazırlanıyor
18 Aralık 2014 Perşembe 10:46

banner517
banner134
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Mecliste yaptığı konuşmasında; - Bakanlığımızca öncelikle seçilen 10 farklı pilot ilde gürültü haritaları hazırlama çalışmaları başlamıştır. Antalya, Muğla ve Nevşehir'de eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültü, Edirne, Adana, Erzurum, Gaziantep ve Samsun'da ise kara yolundan kaynaklanan gürültüye yönelik gürültü haritası çalışmaları başlatılmıştır. " dedi.

İşte konuya ilişkin olarak Bakanlığın Resmi sitesinden yapılan o açıklama;


GÜRÜLTÜ HARİTASI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı ile illerdeki gürültü kirliliğinin belirlenmesi ve gerekli önemlerin alınması amacıyla önemli bir çalışmaya imza atıldı.

28 Haziran 2013 tarihinde başlamış ve 30 ay sürecek olan proje dâhilinde, öncelikli olarak ülkemizi genel olarak temsil eden 10 farklı ilde seçilmiş olan pilot alanlarda gürültü haritaları hazırlama çalışmaları başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projenin ana faydalanıcı konumunda olup projenin etkin ve verimli yürütülmesi noktasında gerekli iş ve işlemleri yürütüyor.

-Gürültü haritası çalışmasında seçilen pilot iller-

İzmir Aliağa’da seçilen pilot alanda endüstri, Eskişehir’de seçilen pilot alanda demiryolu, Antalya, Muğla ve Nevşehir’de seçilen pilot alanlarda eğlence yerleri, Edirne, Adana, Erzurum, Gaziantep ve Samsun’da seçilen pilot alanlarda ise karayolu gürültü haritası çalışması başlatıldı. Başlatılan gürültü haritası çalışmalarının 2015 yılı şubat ayında tamamlanması hedefleniyor.

Gürültü haritalarının hazırlanması çalışmasının tamamlanmasına müteakip harita sonuçlarına göre, kontrol tedbirlerini içeren eylem planları hazırlanacak.

Veri Toplama İşlemleri Tamamlanmıştı...

Çevresel Gürültü Direktifi için Uygulama Kapasitesi Projesi kapsamında Nevşehir'in eğlence yerlerinden kaynaklanan örnek gürültü haritaları ve eylem planları hazırlanacak.Proje kapsamında Nevşehir Belediyesi Meclis toplantı salonunda, "Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Amacıyla Veri Toplanması Eğitimi" gerçekleştirildi. Nevşehir Belediyesi'nden ilgili teknik elemanlar, çevre ilçe belediye başkanlıklarından temsilciler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitimin ardından proje çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ve proje uzmanlarının katıldığı saha ziyareti yapıldı. Nevşehir Belediye Başkanlığı koordinasyonunda devam edecek olan proje çalışmalarında süreç, uzman raporlarının ardından çevresel gürültü modellerinin hazırlanması eğitimleriyle devam edecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.