banner461

Otel işletmelerinin dikkatine

Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasa ile işletmelerin çevre yönetimi birimi oluşturmaları ya da çevre görevlisi bulundurmalarının zorunlu hale getirildiği belirtildi.

banner15
Otel işletmelerinin dikkatine
02 Temmuz 2015 Perşembe 19:31

banner517
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasa ile işletmelerin çevre yönetimi birimi oluşturmaları ya da çevre görevlisi bulundurmalarının zorunlu hale getirildiği belirtildi.

Konuya hassasiyet göstermeyen işletmelere önemli para cezaları öngörülüyor.

Konuyla ilgili ayınlanan açıklamada; “Çevre Kanunu’na dayanılarak hazırlanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin Çevre yönetim hizmeti alma şartları başlıklı 5. Maddesinin 2. Fıkrasında “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan işletmeler; bir çevre görevlisini sürekli istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak zorundadır.” hükmü yer almakta. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nin ilgili Maddesinde “Turizm konaklama tesisleri, tatil köyleri ve/veya turizm kompleksleri. 1,2” hükmü yer almakta olup İlimizde bulunan tüm turizm konaklama tesislerinin, turizm komplekslerinin bir çevre görevlisini sürekli istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurma zorunluluğu bulunmakta. Bu zorunluluklarını yerine getirmeyen otellere, turizm konaklama tesislerine 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliği gereği çevre yönetim birimini kurmayanlara 11.619 TL, çevre görevlisi bulundurmayanlara ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan hizmet almayanlara 7.746 TL idari para cezası uygulanacak” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.