banner461

Tatlarin Yer Altı Şehri'nin Tanıtıma Çok İhtiyacı Var

Nevşehir’in Acıgöl İlçesine bağlı Tatlarin kasabasında bulunan tarihi yer altı Şehri daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyuyor.

banner15
Tatlarin Yer Altı Şehri'nin Tanıtıma Çok  İhtiyacı Var
30 Haziran 2015 Salı 21:24

banner517
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Acıgöl İlçesine bağlı Tatlarin kasabasında bulunan tarihi yer altı Şehri daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyuyor.

Tatlarin kasabasını ziyaret edenlere kasabanın en önemli tarihi dokusu hakkında bilgiler aktaran Başkan Ferhat Adıyaman yer altı şehrini şöyle tanıtıyor; “Bu şehir ilk defa 1975 yılında bulunmuş ve 1991 yılında da ziyarete açılmış. Buradaki toprak üstü yerleşimde kiliseler bulunduğu, ancak bunların büyük çoğunluğunun doğal nedenlerden dolayı yıkıldığı biliniyor. Şehrin giriş kapısı yıkılmış olup, içerisine batı yönünde açılan iki ayrı mekândan girilebilmekte. Yeraltı şehri oldukça geniş bir alana yayılmış, yalnızca çok küçük bir bölümü temizlenebilmiş. Günümüzde iki katına girilebilen şehirde geniş mekânlar, erzak depoları ve kiliseler bulunmakta. Bu şehrin büyük bir manastır veya askeri bir garnizon olduğu da sanılmakta. Tatlarin Yeraltı Şehri girişinden kavisli bir koridordan dikdörtgen planlı bir alana ulaşılıyor.  Girişte bulunan 1,5 metre çapında, ortası delikli olan sürgü taşı, içeriye giriş ve çıkışı kontrol etmekte. Girişin sağındaki bir mekânda üç iskeletin bulunması, burasının bir zindan olmasını akla getirmekte. Girişin çevresinde mutfak, kiler ve tuvaletler bulunmakta. Bu alanın Roma döneminde mezarlık olarak kullanıldığı düşünülüyor. Yeraltı şehrinin ikinci katında ahırlara yer verilmiş ve burası sütunlarla desteklenmiş. Ambar olarak düşünülen mekânlar oldukça geniş ölçüde. Bu mekânlarda da havalandırma bacalarına yer verilmiş. İçerideki ilk iki mekân bir koridorla birbirine bağlanmış olup, bu koridorda tuzaklar ve bağlantıyı kesen sürgü taşı bulunuyor”.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.