banner461

Ülkemizi bölme hevesleri kursaklarında kalacak

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacı Bektaş Veliyi anma törenlerinde yine birlik beraberlik mesajları verdi.

banner15
Ülkemizi bölme hevesleri kursaklarında kalacak
17 Ekim 2017 Salı 12:17

banner517
banner134
Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacı Bektaş Veliyi anma törenlerinde yine birlik beraberlik mesajları verdi.
Son dönemlerde Ülkemizde ve komşu ülkelerde meydana gelen olayların Ülkemiz üzerine oynanan kirli oyunlarla dolu olduğuna değinen Selmanpakoğlu, “Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat etkinliklerimize katılarak bizleri onurlandırdınız. Hoş geldiniz Dost geldiniz. Tarihin derinliklerinden süzülerek gelen medeniyetlerin harman olduğu Anadolu da, 13’ncü yüzyılda Moğulların işgali ile Selçuklu Devleti yıkılmış, Beylikler dağılmıştı. Topluluklar orada burada nasıl ve ne olacağını bilmeden savrulmuş, Toprak Osmanlı Devletinin kuruluşuna can verecek havayı ve suyu bekliyordu. “Bir olalım iri olalım diri olalım” diyen Hacı Bektaş Veli toprağa maya, topluma rehber olmanın tohumlarını buradan Hacıbektaş’tan ekti. Hünkar Düşüncesini uygulamaya koyarken Gönülleri, Tanrı Evren İnsan bütünlüğüne aşk ile bağlamaya başladı. O aşk ki; yaratana yaratılana, dürüstlüğe adalete, cömertliğe yardımlaşmaya, sevgiye hoşgörüye, kinden nefretten arınıp kurtulmaya, zalimin zulmüne, haksızın çıkarcılığına karşı durmaya, ele dile bele sahip olmaya, birlikte çalışıp hakça paylaşmaya, bilim ve akıl yolu ile değişip gelişmeye olan aşktı. Türkün İslamiyet İle tanışıp yaşamını şekillendirip anlamlaştırdığı bu aşk; Anadolu’yu dalga dalga sardı. Balkanlardan, Mezapotamya’ya, Mısır’a üç kıtaya yayıldı, insanlığa ses oldu ışık oldu gönüllere doldu. Bu aşk; Dört kapı kırk makamda hava oldu yel oldu. Yaşamın olmazsa olmazı, Tanrının yanında yer almanın ilk koşulu olarak adalet oldu dürüstlük oldu. Bu aşk; ateş oldu bireyi erdemli yapıp hamı olgunlaştırıp pişiren gönülleri yeşerten yol oldu. Bu aşk; bilim ve akıl ile marifetle akan su oldu, sular benlikleri yudu yıkadı toplumu geliştiren deniz oldu okyanus oldu. Bu aşk; toprak oldu. Kardeşçe barış içinde yaşamak isteyen yetmiş iki milleti bağrına basan, tevazu gömleği giyip yaratılmışı sevip yaratana koşan insan oldu, ruh oldu. Hacı Bektaş Veli’nin aslanla ceylanı bir kucakta tutan sevgi barış hoşgörüyle insanlığın geleceğini ortaya koyan düşüncesi ile Büyük Atatürk’ün “yurtta barış dünyada barış ilkesi dikkate alınsaydı. Tüm dünyada çatışma olmaz huzur sağlanır, insan en yüce değer olarak varlığını sürdürürdü. Dış güçlerin birliğimizi dirliğimizi bozup ulusumuzu ve ülkemizi bölme hevesleri kesinlikle kursaklarında kalacaktır. Çünkü bizim Hacı Bektaş Velimiz, Mevlana’mız, Yunus’umuz ve  Atatürk’ümüz var. Sözlerimi Hacı Bektaş Veli’nin bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum. Yüce Hünkar şöyle diyordu.
“Dostumuzla beraber yaralanır kanarız
Her nefeste aşk ile yaradanı anarız
Erenler meydanına vahdet ile gir de gör
Kırk budaklı şamdanda kırkımız bir yanarız”
Bu duygularla
Yaranız şifa bulsun
Işığınız karanlıklara konsun
Meclisiniz sevgi ve vahdet ile dolsun
Aşk ateşiniz sönmesin daim olsun
Hoşça kalın, dostça kalın” diye konuştu.


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.