banner461

Üzümün ana vatanı NEVŞEHİR...

Nevşehir'in meşhur siyah üzümleri olmaya başladı.

banner15
Üzümün ana vatanı NEVŞEHİR...
14 Ağustos 2017 Pazartesi 23:36

banner517
banner134
Nevşehir yöresinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmağa başladı.Şuan yarı koruk dönemi yaşayan üzümler çok kısa süre sonra afiyetle sofralarımızı süsleyecek.
Ağustos ayının gelmesi ile birlikte Nevşehir ve özellikle Ürgüp Gülşehir ilçelerimizde meşhur siyah üzümleri olgunlaşmağa başladı.

İlk önce koruk ve alaca aşamalarının ardından bağ ve bahçelerdeki Nevşehir'in meşhur üzümleri salkım salkım olgunlaşıp halkın sofralarında ve pazarlardaki tezgahlarda yavaş yavaş yer almağa başlarken diğer cins üzümlerde sırasıyla olgunlaşmağa başladı. 1 aya kadar Nevşehir genelinde üzümlerin tamamen olması bekleniyor.

Bir çok çeşitleri olan üzümlerden herbirinden ayrı ayrı hoşaflar, üzüm suyu, sirke, pekmez, kuru üzüm, pestiller, cevizli sucuklar yapılmaktadır. Daha çok kışlık tüketim için hazırlanan bu malzemeler, yöre insanının ekonomik durumuna göre satış amaçlıda kullanılmaktadır.

Üzümün Vatanı NEVŞEHİR...

Sıcaklık ortalamaları ile toplam yağış miktarları değerlendirilirken, bağcılık için sıcaklık ve nem oranının önemine dikkat çekildi. Söz konusu araştırma yapılırken belirli aylar arasındaki sıcaklık ortalamaları, yağış miktarları, yıllık ortalama sıcaklık ölçü alınıyor. Bu kıstaslar göz önüne alındığında üzüm yetiştiriciliği için ideal alanlar ortaya çıkıyor.

Bilimsel verilere göre bazı bölgelerde üzüm yetiştiriciliği yaygın olmamasına rağmen bölgenin üzüm yetiştiriciliği açısından oldukça uygun olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre bağcılığa en elverişli bulunan bölgeler arasında Nevşehir yer alıyor. Uzmanlara göre Nevşehir'de üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaşması bilimsel olarak uygun olduğu için gerekli.

Hatta uzmanlar üzüm işleyen fabrikaların bilimsel araştırmalara göre hareket etmesi gerektiğini belirterek yerel idarecilerin ve Tarım Bakanlığının bu verileri dikkate alarak belirlenen bölgelerde üzüm yetiştiriciliğini teşvik etmesi gerekiyor.

ÜZÜMÜN FAYDALARI
 
Üzüm, lezzetinin yanı sıra, bir enerji kaynağı olarak yararlarıyla da biliniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, hem kuru üzümün, hem taze üzümün çeşitli kanser türlerinin önlenmesindeki payını ortaya çıkartmış.
KURU ÜZÜMDEKİ İNULİNKuru üzüm, kalsiyum açısından süt, peynir, yoğurt kadar zengin bir meyve. 100 gram kuru üzümde 50-80 mg. kalsiyum bulunuyor. Kuru üzüm, kansızlığı gideren minarelerin doğal olarak bulunduğu en önemli yiyeceklerden. Bu nedenle kolon kanserine yakalanma riskini çok düşürdüğü biliniyor. Amerika’da yapılan son araştırmalara göre kuru üzümün içinde kolonları sağlıklı tutan inulin isimli madde bol miktarda bulunuyor. Kuru üzüm ayrıca vücudun lifli gıda ihtiyacını da karşılayabiliyor.
RENKLİ ÜZÜMÜN KABUĞUJaponya’da 1980’li yıllarda yapılan araştırmalar da özellikle renkli (kırmızı ve siyah) üzümün kabuğunda bulunan resveratrol isimli maddenin her türlü kanserin oluşumuna önemli ölçüde engel olduğunu ortaya çıkartmış. Resveratrol isimli madde dut, yer fıstığı gibi 70 civarında bitkide de var. Ancak en doğal ve en yüksek oranda bulunduğu yer, üzüm kabuğu. Aynı maddenin kanseri engellemenin yanı sıra kollestrolü dengeleyerek kalp krizi riskini de azalttığı bildiriliyor. Yine bu madde kılcal damarları açık tutmaya yarıyor.

İşte bu senenin ilk üzümleri...
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.