banner461

Zeka Gelişiminde İyot’un Rolü Büyük

Halk Sağlığı Müdürlüğü Haziran ayının ilk haftasında tüm dünyada dikkat çekilen İyot kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu.

banner15
Zeka Gelişiminde İyot’un Rolü Büyük
29 Haziran 2015 Pazartesi 14:38

banner517
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Halk Sağlığı Müdürlüğü Haziran ayının ilk haftasında tüm dünyada dikkat çekilen İyot kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “İyot yetersizliğine bağlı hastalıkların ülkemizin birçok yöresinde bir halk sağlığı sorunu olarak hala önemini koruduğu araştırmalarla saptanmıştır. İyot insan ve hayvanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli temel maddelerden biridir. Gebelikte ve emzirme döneminde bebeklerin zeka gelişiminde iyotun büyük önemi vardır. Yapılan çalışmalar sonucunda iyotlu tuz kullanan anne adaylarının bebeklerinin, kullanmayanların bebeklerinden 13 puan I Q’ları daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanı sıra iyotlu tuz kullanılmaması düşüklere, ölü doğumlara, gebelik ve üreme sorunlarına yol açmaktadır. İyotlu tuz kullanmayanlar zekâca daha yavaş, daha az tepkili, daha zor eğitilen, daha güç motive edilen dolayısıyla daha az üretken insanlar olmaktadır. Aynı zamanda bakımları için diğer insanlara bağımlı sakat bireyler görülmektedir. İyot, insan ve hayvanlarda tiroid hormonlarının oluşumu için gerekli olan ve çok küçük miktarları yeterli olan temel besin öğelerinden biridir. Boynun alt kısmında bulunan tiroid bezi tiroid hormonlarının salgılandığı bir organdır. Bu hormonlar, iç organların işlevlerini düzenler, dolayısıyla beden ve zeka gelişimini, sinir ve kas dokularının işlevlerini tam yapabilmelerini ve dolaşımın düzenli olmasını sağlarlar. Bu sorun ekonomik değil çevresel sorundur. Kolay ve yaygın bir şekilde tüketilen bir besin maddesi içinde iyot verilmesi tüm dünyada yaygın olarak uygulanan yöntemdir. En çok tercih edilen Sofra Tuzunun iyotlanmasıdır. Çünkü sofra tuzu, hem tüm toplumlarda kullanılır, hem iyot ile karıştırma işlemi kolay ve ucuzdur, hem de tuzun renk, tat ve kokusu bu işlem sonunda bozulmaz. Bilinçli bir tüketici olarak, çocuklarımızı ve geleceğimizi, kendimizi, toplumumuzu düşünerek, iyotlu tuz kullanmalıyız. Yemeklerimizi iyotlu tuzla yapalım. İyotsuz olan ve marketlerde satılmaması gereken “Gıda sanayi tuzu” nu yemeklerimizde kullanmayalım. İyotlu tuzumuzu iyot kaybını önlemek için ağzı kapalı, ışık almayan kaplarda veya kapalı dolaplarda saklayalım. Dünyada önlenebilir zeka geriliğinin en sık görülen, en önemli nedeni iyot eksikliğidir” ifadelerine yer verildi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.