banner461

İlber Ortaylı, Nevşehir'de ...

Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Nevşehir Kapadokya’da Konferans Verdi.

banner15
İlber Ortaylı, Nevşehir'de ...
15 Aralık 2018 Cumartesi 21:17

banner517
banner134

Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kapadokya üniversitesi tarafından düzenlenen söyleşide öğrencilerimizle buluştu.

Kapadokya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “İlber Ortaylı ile Söyleşi” etkinliği kapsamında Nevşehir’e gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı dinlemeye gelenler konferans salonuna sığmazken, üniversitenin diğer salonlarında söyleşi dev ekranlarda yayınlandı ve resmi YouTube hesabından canlı yayın yapıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ın açılış konuşmasının ardından konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversitenin kurucu mütevelli heyeti üyesi olduğunu ve uzun yıllar bu görevi yürüttüğünü belirttikten sonra, “Üniversitemize yeni açılacak bölümleri memnuniyetle bekliyoruz. Burada çok ciddi branşlarda bölümler ve programlar açılabilir. Kapadokya Üniversitesinin olduğu bölge son derecede merkez olarak ifade edebileceğiniz, eski ve yeni medeniyet merkezleriyle iç içe bir yerdedir. Ayrıca burası işletmelerin kurduğu bir vakıf üniversitesi değildir, burayı münevverler seçti yani tamamıyla entelektüel bir girişimdir” şeklinde konuştu.

Anadolu Coğrafyası ve medeniyetleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler aktardıktan sonra Kapadokya bölgesi özelinde Nevşehir, Ürgüp ve Mustafapaşa halklarıyla ilgili konuşan ve bölgede yaşayan Karaman Rumlarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. İlber Ortaylı, daha sonra gençleri sosyal medya paylaşımları hakkında uyararak, “Elinize aldığınız dijital aletlerle her duyduğunuzu sosyal medyada ve internette paylaşmayın çünkü ağzı olan konuşuyor. Sosyal medya kullanan birçok kişi yanlış bilgilerle dedikodu yapıyor ve gerçek dışı hoş olmayan bilgileri gerçek gibi paylaşıyor bunlar çok ayıp. Yıllar sonra birileri bunları incelerse aziz milletimiz için iyi not vermez bunun için lütfen dikkatli olun” dedi.

Söyleşi sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan Prof. Dr. İlbey Ortaylı, katılımcılardan gelen bir soru üzerine harf inkılabı çalışmalarının Cumhuriyet dönemi öncesinde 1863 yılında Mirza Fetali Ahundov aracılığıyla başlatıldığını hatta bu konuyla ilgili Sultan Abdülhamit’te de bir not olduğunu belirterek söyleşisini tamamladı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.