banner461

Kapadokya Bitkileri Sergisi Nevşehir'de Açıldı

Bilimsel isimlerini Kapadokya’dan alan bitkiler 25 - 26 - 27 Kasım 2022 tarihlerinde Nissara AVM’de sergileniyor.

banner15
Kapadokya Bitkileri Sergisi Nevşehir'de Açıldı
26 Kasım 2022 Cumartesi 23:03

banner134

Uzun yıllar önce Kapadokya Bölgesi’nde keşfedilmiş ve bu nedenle Latince bilimsel isimlerinde Kapadokya adının geçtiği bitkilerden oluşan “Kapadokya Bitkileri Sergisi” Nissara AVM’de açıldı.
 

Sergi kapsamında ilk kaydı Kapadokya Bölgesi’nden alınmış, zaman içinde ülkemizin farklı bölgelerinde de kayıtları bulunan, çoğunlukla endemik (yöreye özgü) olan ve bazıları şifalı içeriklere sahip bitkileri içeren posterler halkın beğenisine sunuldu.
 

Dr. Kurtuluş ATLI ve Matematik Öğretmeni Elvan AYDIN tarafından hazırlanan ve daha önce Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet SAVRAN tarafından Kültür Merkezi’nde resmi açılışı yapılan serginin 25 - 26 -  27 Kasım 2022 tarihleri arasında Nissara AVM giriş katında 3 gün süre ile sergilenmesi bekleniyor.
 

Dr. Kurtuluş ATLI ve Elvan AYDIN yaptıkları açıklamalarda açılan bu sergi ile tüm Nevşehir halkında doğaya yönelik merak ve koruma duygusu uyandırmayı hedeflediklerini belirtti. Serginin büyük ilgi gördüğünü, ilerleyen zamanlarda Nevşehir’in farklı noktalarında yeniden sergileneceğini de kaydetti. İnsan kaynaklı çevresel etkiler nedeni ile türlerin hızla kaybolduğu günümüzde özellikle öğrencilerin bu konu ile ilgili duyarlılığının artmasının önemini vurgulayan ATLI ve AYDIN sergiye katılan misafirlere konunun önemini açıkladı.
 

Elvan AYDIN, sahip olduğumuz biyolojik zenginliklerin kıymetini bilmemiz gerektiğini, nesli tükenen bir türün geri getirilmesinin mümkün olmadığını, var olan çeşitliliğin olduğu hali ile korunması gerektiğini söyledi. Dr. Kurtuluş ATLI, “Türkiye’nin Kapadokya dışında kalan bölgelerinde de çok fazla korunmaya muhtaç tür var ve koruma faaliyetlerinin ancak tanıyarak ve öğrenerek mümkün olabilir. Doğa varsa biz de varız” dedi. 


 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.