banner461

Kozaklı'da hızlı tren hattı geçecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 14 şehrin hızlı tren ağıyla birbirine bağlanacağını söyledi.

banner15
Kozaklı'da hızlı tren hattı geçecek
01 Ağustos 2013 Perşembe 15:12

banner517
banner134

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 14 şehrin hızlı tren ağıyla birbirine bağlanacağını söyledi. Ankara-Yozgat-Sivas hattının geçiş güzergahı olan Kozaklı'nın Karasenir Beldesi'ndeki istasyon hızlı trenleri ağırlayacak Türkiye nufüsunun yüzde 40'ının yaşadığı 14 şehir kısa süre içinde hızlı tren hattıyla birbirine bağlanacak. Nevşehir'in tren istasyonu olan tek beldesi konumundaki Karasenir Beldesi yaklaşık bir asırdır, hergün trenlerin durak olarak kullandığı önemli bir istasyon olarak çalışmaya devam ediyor. Kozaklı'ya 8 km uzaklıktaki Karasenir Beldesi'ni de kapsayan yeni projeye göre belki de gelecek yıl hızlı trenler geçiş yapmaya başlayacak.
Nevşehir-Antalya hızlı tren projesi için çalışmalara henüz başlanmışken şehre daha yakın noktalardan Avanos ve Gülşehir'in içinden geçecek yeni hızlı tren hattının hizmete 2023'te girmesi hedefleniyor. Ama bu konuda Kozaklı Nevşehirin bir adım ötesinde uzun yıllardır hizmet veren tren hattı sebebiyle hızlı tren Kozaklı'ya çok daha erken uğramış olacak.

Yüksek hızlı tren hattının merkezi başkent Ankara olacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Kırıkkale, Sivas ve (Kozaklı hattı) Yozgat.

Binali Yıldırım bugüne kadar 1100 kilometre hızlı tren hattı yaptıklarını söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının yıl sonunda hizmete gireceğini söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
dost - 8 yıl önce
kimse kimseyi kandırmasın nevsehırden mecburen gecıyor bızım 3 tane vekil demeye dilim varmıyor ama ne yazıkki vekiller oturuyor yerlerinde 3 dönemdir 3 0 gidiyor ama ne bir fabrika acıyorlar nede baska iş imkanı
Avatar
Kozaklı mı - 8 yıl önce
kozaklı 90 km + 8 km kayseri daha yakın keşkem kayseriye gelseydibizim için daha iyiydi
Avatar
Ara Gazı - 8 yıl önce
hepsi hava cıva ara gazı bunların. seçim yaklaştıkça böyle haberleri hep duyardık zaten, nevşehirde siyaset anlayışı hala değişmemiş malesef...
Avatar
3-0 - 8 yıl önce
3-0 ın neticesi hava gazı boş laf koltugu kap gerisini boşver
Avatar
pekiii duracakmı? - 8 yıl önce
geçerken kozaklı seyretsin diye mi?
Avatar
Ahmet Boğaçhan ÜNAL - 7 yıl önce
karaseniratatürk'ün kurmuş olduğu türkiye cumhuriyetinin tam toprak sınır olarak ortasıdır hizli tren içinde devrim ovası çok uygundur.
Avatar
ethem'özyurt - 7 yıl önce
2023hazir