banner461

Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler

Türk Hava Yolları'nda çalışan Türk pilot Murat Akpınar ve yardımcısı Murat Ağca, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta silahlı kişilerce kaçırıldı.Lübnan'da kaçırılan Pilot Murat Akpınar'ın amcasının oğlu Nevşehir de ki tanınmış Fotoğrafçı Gürsel Akpınar, biran önce serbest bırakılarak kavuşmayı dört gözle beklediklerini belirtti.

banner15
Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler
10 Ağustos 2013 Cumartesi 16:48

banner517
banner134

Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" olarak adlandıran bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu. Örgüt, pilotlara karşılık Suriye'de rehin tutulan Lübnanlı esirlerin serbest kalmasını istedi.

Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler

Türk Hava Yolları'nda çalışan Türk pilot Murat Akpınar ve yardımcısı Murat Ağca, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta silahlı kişilerce kaçırıldı. Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" olarak adlandıran bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu. Örgüt, pilotlara karşılık Suriye'de rehin tutulan Lübnanlı esirlerin serbest kalmasını istedi.
DAVUTOĞLU HAREKETE GEÇTİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgili Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve BaşbakanıNecip Mikati ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mikati ve Berri, Davutoğlu ile yaptıkları telefon görüşmesinde olayla ilgili üzüntülerini dile getirdi.

Ramazan Bayramı'nda böyle bir olayın yaşanmasından ayrıca üzüntü duyduklarını belirten Mikati ve Berri, pilotların serbest bırakılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Olayın iki ülke arasındaki ilişkileri etkilememesi gerektiğini vurgulayan Mikati ve Berri, Türk ve Lübnan haklarının sarsılmaz bir kardeşlikilişkisiyle bağlı olduklarını belirtti.

‘LÜBNAN MAKAMLARI ALARMA GEÇİRİLDİ’
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili Lübnan makamlarının alarma geçirildiğini belirterek, gereken soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.

Gümrükçü, Lübnan makamlarından konuyla ilgili olarak bilgi talep edildiği ve Lübnanlı yetkililerin Başbakan da dahil olmak üzere her düzeyde alarma geçtiğini söyledi. Gümrükçü, "Gereken soruşturma yürütülüyor" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, mürettebatın diğer kısmının güvenli şekilde bir otele yerleştirildiğini, bugün öğleden sonra Türkiye'ye döneceklerini bildirdi.


Pilot Murat Ağca.

GEÇMİŞTE DE TÜRKLER KAÇIRILMIŞTI
Suriye'de geçen yıl yakınları kaçırılan bir Şii grup, muhalifler üzerinde etkili olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin devreye girmesini talep ediyordu.

Söz konusu grup, Suriyeli muhaliflerin yakınlarını bırakmaması halinde, bayramdan sonra Lübnan'da Türk vatandaşlarını kaçıracaklarını söylüyordu.

Lübnan 'da daha önce de Türk işadamı Aydın Tufan Tekin ve TIR şöförü Abdulbasit Aslan kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.