banner461

Ürgüp Kılıçarslan Gazi Türbesi Ziyarete açıldı

Ürgüp Temenni tepesinde bulunan Kılıçarslan Gazi Türbesinin gerekli düzenlemeleri Ürgüp Belediyesi tarafından yapılarak ziyarete açıldı.

banner15
Ürgüp Kılıçarslan Gazi Türbesi Ziyarete açıldı
24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:15

banner517
banner134
Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, “Bölgemizin manevi sahiplerinden olan, Temenni tepemizde, rahmetli Kılıçarslan Gazi’nin türbesi belirli bir süreden beri ziyarete kapalı iken, Belediyemizin Halktan gelen yoğun talebi doğrultusunda yapmış olduğu temizlik, tefrişat ve aydınlatma hizmetlerinden sonra halkımızın ziyaretine açılmıştır.” Dedi.

Kılıçarslan Gazi: Tarihsel süreçte prensler, emirler, vali ve sultanlar yenilgi ve kaçgunlarda, tüneller ve yer altı şehirleri ile önemli bir güvenlik merkezi olan Ürgüp’e sığınırlardı. Anadolu Selçukluları döneminde sultanların kardeş kavgaları ve Moğol istilasında, Selçuklu sultanları IV Rüknettin Kılıçarslan ve III. Alaattin Keykubat da Ürgüp’e sığınmışlar ancak yakalanarak öldürülmüşlerdi.

Ürgüp Halkı Moğollara karşı bağımsız Selçuklu devleti ideali uğruna şehit olan Kılıçarslan Gazi’yi unutmamış  hatırayı yaşatmak için 1852 yılında türbeyi Kayseri Valisi Vecihi Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Türbenin asıl mermer kitabesi , çivit mavisi zemin üzerine iki sütun olarak yazılı olup, Ürgüp Müzesinde bulunmaktadır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.