banner461

Aşı’da; İğne Görüntüleri Paylaşılmalı mı?

Aşı’da; İğne Görüntüleri Paylaşılmalı mı?

banner15
Aşı’da; İğne Görüntüleri Paylaşılmalı mı?
07 Mart 2021 Pazar 13:16

banner517
banner134

Aşı Nedir, Nasıl Etki Eder?

T.C. Sağlık Bakanlığı Aşı Portalı; ( https://asi.saglik.gov.tr/ )

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı toksinlerin etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik ürünlere aşı denir.

Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında önceden geliştirilmiş savunma sistemi ile savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır.

Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez.

Korkunun oluşmamasında çevrenin görevi var mı?

Konya Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

( https://www.karatay.edu.tr/Haber/cocuklarda-igne-asi-korkusu-nasil-yenilir.html )

Dünyada başta çocuklar olmak üzere, insanlık aşı ve iğne ile karşılaştığında çoğu zaman korku haline bürünmektedir. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen bu korkuyu yenmek için basit öneriler bulunmaktadır; tedbiri alınmayan korkunun ileride daha büyük sorunlara yol açabileceği belirtilmektedir.

Özellikle çocuklarda korkunun yenilmesi noktasında çevreye önemli görevler düşmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek yöntemler çocukların hayal güçlerini ve kısacık olan dikkat sürelerinin etkin kullanımı ile ilgilidir. Yapılan araştırmalar çocukların bu özelliklerinden yararlanmanın faydalarını ortaya koymaktadır. Çocuklarda bu işlem sırasında, çocuğun gelişim düzeyine uygun olarak sevdiği bir oyuncağını vererek, sevdiği bir çocuk şarkısını dinleterek, hoşlandığı bir çizgi filmi izleterek, hareket eden oyuncaklara dikkat çekerek bu sürecin kontrolü sağlanabilir.

Küresel düzeyde COVID-19 salgının yaşandığı günümüzde aşı olmak; salgının toplumsal etkisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte aşı işlemimde “iğne görüntüleri” özellikle çocukların psikolojik durumları dikkate alınarak paylaşılmamalıdır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.