banner461

Nevşehir'de Nefes Kesen Tatbikat

Nevşehir’in Kayaşehir bölgesinde Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

banner15
Nevşehir'de Nefes Kesen Tatbikat
06 Ağustos 2022 Cumartesi 17:48

banner517
banner134

Nevşehir’in Kayaşehir bölgesinde Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

2022 yılı Ulusal Afet Planı çerçevesinde Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü  UMKE Ekipleri, 112 Acil Servisi, Nevşehir İtfaiye Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerinin yanı sıra diğer destek ekiplerinin katılımıyla saha tatbikatı gerçekleştirildi.

Kayaşehir’de gerçeği aratmayan tatbikatta, iki farklı noktada göçük altında kalan işçilerin kurtarılması için zamanla yarışıldı. Olay yerine ilk etapta UMKE ekipleri sevk edildi. Jandarma ekiplerinin de geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede göçük altında kalan yaralı işçiler, ilk müdahale olay yerinde yapıldıktan sonra hastaneye sevk edildi.

Tatbikatı İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Kayacan yönetti.

Kayacan;  “2022 yılı devletimiz tarafından afet yılı ilan edildi. Bu nedenle biz de bir tatbikat yapmak istedik. Tatbikatımız Kayaşehir’de gerçekleşti. Senaryo kazı çalışması yaparken iki çalışanın göçük altında kalması. Ekiplerimiz bilgi geldikten sonra süratle hareket ederek en yakın sağlık tesisine ulaştırmak adına gerekli çalışmayı paydaşlarla birlikte yaptık.

Ülkemiz son yıllarda sürekli sel, yangın gibi afetlerle karşılaşıyor. Afette kusursuz şekilde görevimizi yapmak adına eğitim ve tatbikatlara katılarak kendimizi hazır halde bulundurmak istiyoruz. Tatbikata 76 kişilik ekip katıldı" dedi.

Kapadokya bölgesinde bir farklılık olmasını istediklerini söyleyen Kayacan, "Bölgemizde yangın, sel gibi afetler oluyor ancak göçük çok nadiren oluyor. Bu nedenle Kayaşehir’de bir göçük olayını değerlendirmek istedik” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.