banner461

Sığırlara yönelik aşılama çalışmaları sürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ilimizde sığır cinsi hayvanlara yönelik yürütülen aşılama programı hakkında açıklamalarda bulundu.

banner15
Sığırlara yönelik aşılama çalışmaları sürüyor
15 Ekim 2016 Cumartesi 13:42

banner517
banner134
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ilimizde sığır cinsi hayvanlara yönelik yürütülen aşılama programı hakkında açıklamalarda bulundu.
Yılmaz, “İlimiz  merkez ve ilçelerin de  45 günlük ve üzeri yaştaki sığır cinsi hayvanlara Nevşehir Özel İdaresi desteğiyle temin edilen aşı ile Sığırlarda Nodüler Ekzantemi Aşılama Programı (LSD-Sığır Çiçek) başlamıştır. Sığır Çiçek Hastalığı büyükbaş hayvanlara sinekler ile bulaşan, deride nodül ve yumrularla karakterize olan et ve süt veriminde azalma, damızlık değerinde düşmeye ile beraber ekonomik kayıplara neden olan, ihbarı mecburi bir hastalıktır. Hastalıkla mücadelenin en etkin korunma yolu aşılama ve sinekler ile mücadeledir.

Buzağı desteklemesi ve büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır Çiçek aşısı şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 2016 yılı için 7.731 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir. Aşılama Programı; İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülmektedir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmelidir. Hayvan yetiştiricilerimizin LSD Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi ilimizde LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır” dedi.

Kaynak: MHA
İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.