banner461

Sık Görülen Kalıtsal ve Metabolik Hastalıklardan

Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce Yapılan Açıklamada, Fenilketonüri Hastalığı İle Mücadele Konusunda Halk Bilinçlendiriliyor.

banner15
Sık Görülen Kalıtsal ve Metabolik Hastalıklardan
06 Temmuz 2015 Pazartesi 14:31

banner517
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünce Yapılan Açıklamada, Fenilketonüri Hastalığı İle Mücadele Konusunda Halk Bilinçlendiriliyor.

Konuyla İlgili Yapılan Açıklama Şöyle “Sık Görülen Kalıtsal Ve Metabolik Hastalıklar İçinde Yer Alan Fenilketonüri Ülkemizde 3000-4000 Doğumda Bir Görülmektedir. Özellikle Akraba Evlilikleri Fenilketonüri Gibi Bazı Hastalıkların Görülme Sıklığını Artırmaktadır. Ülkemizde Her 4 Evlilikten Biri Akraba Evliliğidir. Bu Nedenle Her Yıl Yüzlerce Hastalıklı Çocuk Dünyaya Gelmekte, Aileler Ve Toplum Maddi Ve Manevi Zarara Uğramaktadır. Akraba Evliliklerinin Azaltılması, Gebelerin Doğum Öncesi İzlemlerini Düzenli Olarak Yaptırması, Riskli Gebeliklerin Tespit Edilmesi Ve Doğumların Sağlık Kuruluşlarında Sağlık Personeli Tarafından Yaptırılması Önemli Korunma Faktörleridir.

 

Özellikle Çocukların Yaşam Kalitesini Etkileyen Bu Hastalıkta, Yenidoğan Döneminde Erken Tanı Ve Tedavinin Başlaması İle Özürlülük Önlenebilmektedir. Çocukların Sağlıklı Doğmalarının Yanı Sıra Onların Zihinsel Ve Bedensel Açıdan Da Sağlıklı Bir Birey Olarak Yaşamlarını Sürdürmeleri Önem Arz Etmektedir.

 

Bu Nedenle Yeni Doğan Bebekten Kan Alınması, Bu Hastalığın Önlenmesinde Önemli Bir Faktördür. Kan Alınmayan Her Bebeğin Fenilketonürili Olabileceği Ve Hayatını Özürlü Olarak Sürdürebileceği Unutulmamalıdır.

 

25.12.2006 Tarihinde Fenilketonüri Tarama Programına Konjenital Hipotroidi De Eklenerek Neonatal Tarama Programı Başlatılmıştır. Neonatal Tarama Programı İle, Tüm Yenidoğanların Fenilketonüri Ve Konjenital Hipotroidi Yönünden Taranması, Oluşacak Zeka Geriliği, Beyin Hasarları Ve Geri Dönüşümsüz Zaraların Engellenerek, Topluma Getirdiği Ekonomik Yükün Önlenmesi, Akraba Evliliklerinin Azaltılması Konusunda Toplum Bilincinin Artırılması, Tanı Konan Bebeklerde Bu Hastalıklar Nedeniyle Oluşacak Rahatsızlıkları Önlemek Amacıyla Uygun Tedavi Başlanması Ve Böylece Belli Bir Zeka Seviyesine Ulaşmalarının Sağlanması Amaçlanmaktadır.

 

Bugüne Kadar Bebeklerin Topuklarından Alınan 1 Damla Kan İle Kalıcı Zekâ Geriliği Yapan Fenilketonüri Hastalığı Taranmakta İken, Artık Bu Taramaya Konjenital Hipotiroidi Taraması Ve Biyotinidaz Eksikliği De  İlave Edilmiştir.

 

İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğümüze Bağlı Tsm'lerde Fenilketanüri Haftası Nedeniyle Konu Hakkında Vatandaşlara Bilgilendirme Eğitimi Yapılmaktadır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.