ŞEYTANLARIN ZİNCİRE VURULDUĞU RAMAZAN-I ŞERİF


Hüsrev Öndegelen

Hüsrev Öndegelen

Okunma 02 Mayıs 2021, 17:17

ŞEYTANLARIN ZİNCİRE VURULDUĞU RAMAZAN-I ŞERİF

Mübarek üç ayların sonuncusu, Dua ve niyaz hayır ve bereket ayı Ramazan-ı Şerife bizleri kavuşturan Rabbimize şükürler olsun.

Ramazan-ı Şerif, günahlardan temizlenme, cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Peygamberimiz (sav) bu aydan söz ederken; “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur” buyurmuştur. (Et. Terğib ve’t Terhib. c.2, s.95)

Kalplere nur, gönüllere şifa, Müminlere rahmet olan; bütün insanlığı cehaletten, karanlıktan, vahşetten ve delaletten kurtaran; doğru yola ve ilahi nura, ilme, medeniyete ve saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim Ramazan-ı Şeifte nazil olmaya başlamıştır. Bu sebeple bu mübarek aya “Kur’an ayı” da denilmektedir. Yüce Allah (cc) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, Hak ile batılı ayıran Kur’an-ı Kerim, O ayda indirilmiştir. Sizden her kim bu ayı idrak ederse oruç tutsun”. (Bakara, 2/185.)

Sevgili Peygamberimiz (sav)de pek çok hadisi şeriflerinde Ramazan ayı hakkında şöyle buyurmaktadır: “Eğer ümmetim Ramazan ayında tecelli eden fazilet ve mükâfatları gerçekten bilmiş olsalardı, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.”(İbnHüzeyme, Sahih’indeBeyhaki ve Ebu Şeyh)

Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, Allah o kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar”. (Buhari, İman, 28)

Size Ramazan ayı geldi, o mübarek bir aydır. O ayda oruç tutmayı Allah size farz kıldı. O ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanların azgınları zincire vurulur. O ayda Allah’ın bir gecesi vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. O gecenin hayrından mahrum kalan Allah’ın rahmetinden mahrum kalır.” (Nesai, Beyhaki, Ebu Kilabe.)

Ramazan ayının ilk gecesi olduğu zaman şeytanlar ile cinlerin azgınları zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır, onlardan hiçbiri açılmaz. Cennet açılır ve onlardan hiç biri kapanmaz. Bir münadi şöyle seslenir: ‘Ey hayırlı işler yapmak isteyen kimse! Bu isteğini yerine getir, hayırlı işler yap. Ey kötü işler yapmak isteyen insan! Bu istediğinden vazgeç. Allah Ramazan ayında birçok insanı cehennemden azat eder. Bu durum Ramazanın her gecesinde devam eder. Ramazan ayı girdiği zaman cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur.’(Tirmizi, Savm.1 Buhari, Savm,5)

Kur’an ’ayı olan Ramazanı, Kur’an okuyarak, mukabele dinleyerek, nefsin ve şeytanın istek ve arzularına, oruçla set çekerek değerlendirmek, bu şerefli ayı hakkıyla idrak etmenin sırrı olsa gerektir.

Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ederim. Rahmeti sonsuz Rabbimiz; tutacağımız oruçlarımızı, eda edeceğimiz vakit ve teravih namazlarımızı, ihtiyaç sahiplerine yapacağımız zekât ve sadakalarımızı ve ihlas ve samimiyetle yapacağımız dualarımızı, dergâhı izzetinde makbul eylesin.

HÜSREV ÖNDEGELEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.