banner461

Açıkgöz: “Nevşehirli Patates Üreticimizin Yanındayız”

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ifade ederek, alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz dağıtılacağını söyledi.

banner15
Açıkgöz: “Nevşehirli Patates Üreticimizin Yanındayız”
09 Nisan 2021 Cuma 11:28

banner517
banner134

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Yücel Menekşe, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Kaya, İlçe Ziraat Odası Başkanları ve patates üreticileri ile Nevşehir Ticaret Borsası Konferans Salonunda bir araya geldiler.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz burada yaptığı açıklamasında; "ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin 2020 yılı mahsulü olan patatesi, 85 kuruştan TMO tarafından alımı yapılacaktır. Üreticimize, çiftçimize, Sevdamız Nevşehir’imize HAYIRLI OLSUN." dedi. 

“Patates Üreticimizin Yanındayız”

Milletvekili Açıkgöz; "Salgın sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yırtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Patates ve soğan piyasalarında ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Emekleri için başta Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdogan’a, TC. Tarım ve Orman  Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli'ye, AK Parti il Başkanımız Sayın Ali Kemikkıran’a ve AK teşkilatlarımıza teşekkür ediyoruz.  Üreten çiftçimizin her daim yanındayız." dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe'de; "ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin 2020 yılı mahsulü olan patatesi, 85 kuruştan TMO tarafından alımı yapılacaktır. Bizler her zaman olduğu gibi hemşerilerimizin dertleri ile dertleniyor ve çözümleri noktasında elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz." dedi.

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran'da yaptığı açıklamasında; "Dün olduğu gibi, bugünde, yarında çiftçimizin yanındayız. ÇKS kayıtlı çiftçilerimizin patatesleri 85 kuruştan TMO tarafından alımı yapılacaktır. Hayırlı bereketli olsun inşallah." dedi.

"ÜRÜNLER İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE BEDELSİZ DAĞITILACAK"

"Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır.

Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır.

Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz"


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.