banner461

AK Parti'den yeni seçim sistemi

AK Parti kurmayları 2011 ve 2007 seçim sonuçlarını sandık sandık inceledi. Yeni sistemde en büyük kayıp MHP'de yaşanacak

banner15
AK Parti'den yeni seçim sistemi
01 Ağustos 2013 Perşembe 17:41

banner517
banner134

 Başbakan tarafından kamuoyuna açıklanacak demokratikleşme paketi kapsamında, AK Parti'nin2023 vizyonu belgesinin "Seçimlerle ilgili mevzuatın topyekün gözden geçirilmesi" ve"Temsilde adaletin sağlanması için tedbirler alınması" başlıklı 7 ve 8. maddelerine yönelik düzenlemelerin de yer alması bekleniyor. Bu çerçevede iktidarın en geç 2014'ün ilk çeyreğinde yasalaştırmayı öngördüğü Seçim Kanunu değişikliği ile "daraltılmış bölge" sistemine geçilmesi hedefleniyor.

DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİ

AK Parti kurmaylarının Vatan'dan Şebnem Hoşgör'e aktardığı bilgiler, iktidarın, pakette yer almasına kesin gözüyle bakılan "daraltılmış bölge" sistemi üzerine titiz bir çalışma yaptığını ortaya koydu.

İktidar partisi kurmayları, "daraltılmış bölge" sistemine geçilmesinin partilerin ve bağımsız adayların durumunu nasıl etkileyebileceğini öngörmek için 2007 ve 2011genel seçim sonuçları üzerinde detaylı bir "similasyon" çalışması yürüttü. Bu çerçevede her iki seçimde partilerin ve bağımsız adayların aldıkları oylar ile çıkarttıkları milletvekilleri sayılarının Türkiye'nin 3, 4, 5 ya da 6 milletvekili çıkartacak şekilde seçim bölgelerine bölünmesi halinde nasıl değişebileceği yeni sistem üzerinden hesaplandı.

MHP KAYBEDECEK BDP KAZANACAK

Yapılan hesaplamalar çıkartılacak milletvekili sayısı düşürülüp bölge sayısıarttırıldıkça en büyük kaybın MHP'de yaşanacağını, Doğu ve Güneydoğu illerinde ise BDP'nin vekil sayısını yükselteceğini ortaya koydu.

SON SÖZ ERDOĞAN'DA

Yapılan similasyon çalışmalarının ardından parti açısından kötü sürprizlere yolaçmayacağı düşüncesiyle Türkiye'nin 4 ya da 5 milletvekili çıkratacak şekilde seçim bölgelerine ayrılmasının en makul seçenekler olacağı görüşü ağırlık kazandı. AK Partili kurmaylar bu konuda nihai kararı Başbakan'ın vereceğine işaret ettiler.

Haber Kaynağı: Ensonhaber.com


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Alp Turan - 8 yıl önce
sonunda akp pkk yı meşrulaştırma formulünü bulmuş. yani ne olacakmış: mhp ni̇n mi̇lletveki̇li̇ azalacak, pkk nın milletvekili artacakmış. bir de apo picini hapisten çıkartırlarsa... suudi arabistandan ithal edilen kına miktarı rekor kırar. başbakana ve seçmenine çoooook kına lazım. bravo başbakana. bu fırmül şeytanın bile aklına gelmez vallahi.